Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

porumb fermentat cum il preparam retete etc.

+4
csife
mihai
P Mihai Vlad
Admin
8 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Sam Ian 24, 2009 9:08 pm

Pe langa intrebari poate ne gasim si un subiect comun sa il disputam.Iata reteta mea de porumb fermentat cu care am prins pe lacurile ajvps-ului atat crap cat si amur. Cool

Ingrediente:
5 kg porumb uscat preferabil pe cocean alb
3 lingurite betaina
1 punga van den eynde tuti frutti

Se prepara in felul urmator:
Se lasa porumbul la inmuiat cel putin 48 de ore.
Dupa care se fierbe pana crapa boabele se toarna intr-o galeata cu capac se adauga toate mirodeniile se pune capacul si se lasa asa aproximativ 2-3 zile din cand in cand se mai agita galeata.
Cand deschideti capacul daca are un miros intepator de alcol totul e ok si gata de pus in carlig.

Fir intins. Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  P Mihai Vlad Mar Ian 27, 2009 8:50 pm

sal:)mai eu sincer nu am incercat niciodata cu porumb fermentat dar am sa incerc......sii zici ca da rezultate bune??

P Mihai Vlad

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Localizare : BORS
Ocupatia : manipulant marfa depozit medicamente
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Mar Ian 27, 2009 8:59 pm

La amur e moarte mai ales daca ii faci o montura pop-up cu o mica boaba de polistiren sau cu pufuleti care se gasesc in comert daca gasesti cu aroma de tutti-frutii e si mai bun.
Cam ce momeli folosesti la crap?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  P Mihai Vlad Mar Ian 27, 2009 9:29 pm

poi sincer eu nu sunt un pescar f bun cat despre momeli ce sa zic nu prea multe nici nu am mai fost la crap de anul trecut si atunci dincolo la ceva balta privata era perioada cand incepea sa se coaca porumbul bagam cate trei boabe in carlig si un pufulete si la fund poi ce sa zic ca nu prea aveam timp sa stam am fost cu un prieten doua bete pe cap ca akolo iti zice clar cand intri ca nu ai voie cu mai multe:P oricum chestia asta cu porumb fermentat sincer poate spre rusinea mea aici la voi o vad prima data nici nu am stiut de asa ceva

P Mihai Vlad

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 41
Localizare : BORS
Ocupatia : manipulant marfa depozit medicamente
Data de inscriere : 24/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Mar Ian 27, 2009 9:35 pm

Chestia asta e un mic secret intre pescari nici in reviste nu sa scris prea multe despre el!
In fine ma bucur ca cineva sa hotarat sa raspunda ceva serios,asa invatam unii de la alti Wink
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  mihai Mier Ian 28, 2009 11:27 am

eu am prins foarte bine si la porumb uscat , fara sa-l inmoi cu bobita de polistiren , si intra bucati mari

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Mier Ian 28, 2009 11:32 am

Numa ai griji daca nadesti mult cu porumb uscat si pescuiesti cu el ai sanse sa le faci o mica indigestie la crapi si cateva zile nu se mai hranesc.Porumbul fermentat in schimb este foarte bine digerat ai sansa sa atragi mai mult crap pe patul de nada si sa se intoarca repede!
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  mihai Mier Ian 28, 2009 11:54 am

da stiu ca la inceput m-am lovit de problema asta , dar acuma momesc foarte putin
in ultimul timp momesc putin si des la orice fel de pescuit

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Mier Ian 28, 2009 10:53 pm

Daca te lovesti de crap care absolut nu vrea sa puna botu incearca sa nadesti mai putin si nu cu porumb uscat ca ii strici mai rau,solutia este porumbul fermentat boilisurile solubile si unele boilisuri care au digerabilitatea f mare! Wink
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  mihai Mier Ian 28, 2009 11:04 pm

mersi mersi Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  csife Joi Ian 29, 2009 9:15 pm

in delta am folosit porumb fermentat.aprox 20kg porumb+4iaurti+apa.tinut cam 3-4 zile la soare.
cand am momit prima data cu porumbul respectiv am crezut ca i-mi tai mana.dar am si prins crap.a fost in 2006

csife
moderator

Numarul mesajelor : 62
Localizare : oradea
Ocupatia : tot ce e pescuit
Data de inscriere : 29/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty PORUMB FERMENTAT

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Sam Ian 31, 2009 4:34 pm

Prima conditie ca porumbul sa fermenteze bine este sa-l tii la soare.Se foloseste in special la amur,dar mai mult ptr momit.Se lasa porumbul la umflat 48 ore unde se adauga melasa si CSL (lichior de porumb),dupa care se fierbe 30 min.De ce se adauga de la inceput cele 2 ingrediente:rata de absortie cea mai mare este in perioada cat se lasa la umflat.Dupa fierbere se pune intr-un butoi cu capac la soare si se lasa 7 zile.Apa sa acopere porumbul. Recomantat sa se mai deschida capacul din cand in cand sa nu explodeze si sa purtati manusi chirurgicale Laughing
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  csife Sam Ian 31, 2009 7:11 pm

ascultati pe GOGU ca stie ceva

csife
moderator

Numarul mesajelor : 62
Localizare : oradea
Ocupatia : tot ce e pescuit
Data de inscriere : 29/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Sam Ian 31, 2009 10:58 pm

Cristi Balas (GOGU) a scris:Se lasa porumbul la umflat 48 ore unde se adauga melasa si CSL (lichior de porumb),dupa care se fierbe 30 min.De ce se adauga de la inceput cele 2 ingrediente:rata de absortie cea mai mare este in perioada cat se lasa la umflat.

Cristi daca adaogi ingredientele si aromele la inceput nu se inegresc boabele? Rolling Eyes Eu tot timpul asa am patit cand am adaugat aromele inainte Crying or Very sad +prin fierbere nu se pierde mult din aroma? Question
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  mihai Dum Feb 01, 2009 11:03 am

da adi asa e , categoric isi pierde din aroma prin fierbere

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  vasile miclea Dum Feb 01, 2009 5:36 pm

Ascultati la nea Gogu ca stie ce si cum. cyclops

vasile miclea

Numarul mesajelor : 65
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Dum Feb 01, 2009 5:37 pm

la cate concursuri are la activ si printre care si castigate normal ca stie Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Feb 01, 2009 7:35 pm

Admin a scris:
Cristi Balas (GOGU) a scris:Se lasa porumbul la umflat 48 ore unde se adauga melasa si CSL (lichior de porumb),dupa care se fierbe 30 min.De ce se adauga de la inceput cele 2 ingrediente:rata de absortie cea mai mare este in perioada cat se lasa la umflat.

Cristi daca adaogi ingredientele si aromele la inceput nu se inegresc boabele? Rolling Eyes Eu tot timpul asa am patit cand am adaugat aromele inainte Crying or Very sad +prin fierbere nu se pierde mult din aroma? Question

Da se innegreste putin,dar coaja numai.Ma repet, porumbul fermentat se foloseste mai mult ptr momit,iar daca vrei sa-l aromatizezi, aromele se pun dupa fierbere in cantitati foarte mici.Sa stii ca nu prea se mai foloseste si daca se foloseste ,in partide pe termen lung.(3 zile)
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Dum Feb 01, 2009 7:40 pm

Cristi pe o balta salbatica cu ce nadesti?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Feb 01, 2009 8:32 pm

Admin a scris:Cristi pe o balta salbatica cu ce nadesti?
Eu pescui mai mult cu bile.De exemplu anul trecut la Bolcas dupa 3 zile mi-a intrat deja pe bile. Am avut un amur care dupa 20 min nu l-am putut aduce la barca si sa dus.Este peste .Depinde de balta si cu ce e pescuita.daca mergi pe o balta necunoscuta momesti in prima zi cu porumb ,canepa boabe,grau,spartura de porumb si boilies,boilies intreg,pelete.In primele 24 ore schimb nada la carlig din 4 in 4 ore sa vad la ce intra.Dupa care insist pe ce am prins.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Dum Feb 01, 2009 8:35 pm

ce stil practici plantat?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Feb 01, 2009 8:57 pm

Admin a scris:ce stil practici plantat?
NICIODATA!!!!!!!!PE BALTI salbatice intru cu barca sa scot pestele daca intra in agataturi
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Dum Feb 01, 2009 9:03 pm

nada cum io dai saculeti?catapulte?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Feb 01, 2009 10:36 pm

Admin a scris:nada cum io dai saculeti?catapulte?
Orice partida de pescuit o abordez foarte serios.Ca sa ajungi la un nivel bun intr-un concurs trebuie sa te antrenezi mereu.DE aceea in majoritatea partidelor pescuiesc si momesc de pe mal.Inttr-un concurs nu ai voie cu barca.Se poate momi greu cu racheta.catapulta,prastia,lopata,iar de intretinere cu cobra,baston si saculeti
Cu minciocul putem vorbi!!!! study
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Admin Dum Feb 01, 2009 10:40 pm

k mersi mult de sfaturi eu inainte de stationar am vrut sa ma apuc de concursurile de crap dar numa nu am gasit partener Crying or Very sad vreau cel tarziu din toamna sa imi refac colectia,nu te mai stresez pe forum ,te stresez la magazin cand mai trec pe acolo Embarassed
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

porumb fermentat cum il preparam retete etc. Empty Re: porumb fermentat cum il preparam retete etc.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum