Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 18 din 33 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Joi Dec 23, 2010 9:05 pm

E doar de 1, 93 UL, deci mult mai departe decat cei 3,6 ai tai....Dar profii stiu ca folosesc 3,9 iar amatorii 3,6...Dar ..de gustibus non disputandum...spuneau suedezii !...
Putem discuta si despre subiectul acestui topic, daca vrei, ar fi mai bine...nu intereseaza chiar pe nimeni ce Barracude am eu sau ce Shimano-uri cu Daiwe-n varf ai tu, nu crezi ?
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Joi Dec 23, 2010 9:32 pm

Da asa este numai ca 3,9 sau 3,6 depinde de inaltimea fiecarui pescar, sau mai conteaza si cu ce esti obisnuit nu cred ca tine de profii sau incepatori , dar nu spun ca sunt profii .... mai repede un incepator inrait Twisted Evil

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Joi Dec 23, 2010 9:43 pm

Hai sa ne punem betele-n husa fiecare si sa vorbim de subiectul topicului...daca vrei, daca nu, sarbatori fericite !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Joi Dec 23, 2010 9:46 pm

Subiectul ar fi carnatul afumat din bietul purcel?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Joi Dec 23, 2010 10:51 pm

Sarmanul purcel a avut fix 128 kg ! (din care am scazut 4 kg la plata...asa ziceau cei din piata ca se face) da' daca tu vrei sa-l alinti asa, ce-as putea eu sa fac ?
Daca e asa jale mare cu el, pot face un pachet...Fan curierul e rapid, fac cinste, ( ex trichinoscopic e facut, deci fii linistit !!!)
In cel mai rau caz, pot trimite pe MP poze cu ce-a iesit din purcelas..asta-i gratis, nu costa...da' nici nu miroase macar...pofticiosule !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Alexandru Joi Dec 23, 2010 10:56 pm

Bagatil in seama pe carnatul asta de B Vasile ca plange saracul dupa afirmare si nu are alceva de facut decat sa se tot laude cu purcelul acela saracul pig

Alexandru

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 62
Localizare : bihor
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Vin Dec 24, 2010 10:16 am

Am lipsit un pic,trebuie să şi trăiesc din ceva.N-am citit poate tot dar am văzut lucruri interesante.Sper că aia cu"capcanele pentru pescari" este doar din glumă,la fel şi cu regulamentul de pescuit la copcă.În schimb există noul regulament de pescuit pe apele AJVPS(este vorba de fapt numai de pescuitul pe lacuri),are toate aprobările deci de la 1 ianuarie se poate aplica(şi eu aştept,la fel de curios ca şi voi,dacă se va întâmpla acest lucru).Am văzut o observaţie legată de o postare de-a mea mai veche(de prin februarie parcă)unde am scris despre extinderea regulamentului şi pentru canale,2 beţe etc;omul are dreptate,nimic nu-i aşa cum scrie acolo,ba chiar mai rău.Din păcate la faza asta am pierdut,n-am reuşit să conving conducerea că o hotărâre în acest sens ar fi benefică pentru AJVPS şi pescari(ordinea în care am scris nu este din greşeală).Revenind la noul regulament,am impresia că oricât l-am tot învârti niciodată nu vor fi toţi mulţumiţi de el.Dacă recitiţi postările anterioare despre acest subiect veţi observa că din 10 dacă s-au potrivit 2(vorbesc de păreri) este bine.Problema oricum este alta şi anume modul în care se aplică,iar eu am mari semne de întrebare la tot capitolul acesta.Chiar dacă nu vă place,vă mai spun odată:nu vă ştiţi folosi drepturile şi nici nu vă achitaţi de obligaţiile pe care le aveţi ca membri AJVPS.Ştiu că voi citi o grămadă de postări filozofice,moraliste sau dojenitoare(nu le pot încadra),dar asta nu schimbă cu nimic situaţia;până nu facem toţi(citeşte"mai mulţi decât acum")ceea ce trebuie făcut,vom rămâne încontinuare la nivelul de cotizanţi şi pescuitul sportiv va fi la cheremul celor care n-au nici o treabă cu el(numai cu banii din el).Faceţi o încercare şi dacă iese prost eu nu mai zic nimic şi vă cred că vă doare,dar încercaţi măcar.Vă doresc un Crăciun fericit,un brad plin de wobblere şi oscilante(pentru crapişti câteva marchere ar arăta bine că-s colorate)şi sper că nu suntem supăraţi unii pe alţii.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Vin Dec 24, 2010 10:58 am

Mai multe detalii despre noul regulament, mai ales daca e vb de lacuri ... nu poti sa ne dai?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Vin Dec 24, 2010 11:11 pm

Regulamentul există la sediu dar am şi eu un exemplar,dacă doreşti ţi-l multiplic,numai să-mi spui cum ajunge la tine.Miercuri de la şase sunt la club,poate vine-un"sol de pace"după regulament,numai să-mi spuneţi câte exemplare să vă fac.Cei care-şi fac permis vor primi o fiţuică care conţine rezumatul acestui regulament şi lista apelor disponibile pentru membri AJVPS.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty intrebare?

Mesaj  loci70 Sam Dec 25, 2010 11:03 am

Tibi-CPO a scris: Regulamentul există la sediu dar am şi eu un exemplar,dacă doreşti ţi-l multiplic,numai să-mi spui cum ajunge la tine.Miercuri de la şase sunt la club,poate vine-un"sol de pace"după regulament,numai să-mi spuneţi câte exemplare să vă fac.Cei care-şi fac permis vor primi o fiţuică care conţine rezumatul acestui regulament şi lista apelor disponibile pentru membri AJVPS.
As vrea sa ma intteresez,ca pina la urma tot nu pot sa ma decid in privinta permisului.Din 1 ian.pina in 31dec. aproape in fiecare weekend pescuiesc 98% pe Cris,cu un singur bat dau la scobar.mreana,clean.Foarte rar toamna tirziu merg pe cite un canal la stiuca,pe lacurile filialei nu am fost deloc de 3 ani din cauza drumului in jurul lacurilor si a caraseilor populati pe care ii pacat sa-i scoti.Decit 10kg.de caras marunt( si eventual rar cite un crap daca umbli mult si bine si momesti in prostie in acelasi loc) mai bine prind 3-4 scobari frumosi sau daca merge chiar mai mult.Deci intrebarea e ...eu doresc sa scot permisul cit mai ieftin ca asta ma intereseaza in ziua de astazi cu atitea impozite si bani putini,si nu vreau sa am discutii pe malul Crisului ca am permis de livada sau aqua crisius .In fond sint pe un domeniu public si am o cotizatie platita la o asociatie,si nu cred ca ar fii corect ca o asociatie sau alta sa-si insuseasca un tronson dintr-o apa publica.Daca mi se scoala vreau sa ma duc la Tetchea sau la Giris,Tarian cu acelasi permis pe acelasi Cris fara restrictii.
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Sam Dec 25, 2010 11:16 am

Tibi
Nu scanezi documentul si il postezi aici la CPO.?!?!As fi interesat si eu de el.Mersi
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Dec 25, 2010 11:32 am

Da e bine daca o sa-l avem cand facem permisul , numai ca te-as ruga daca poti sa ne scrii tu aici asa un rezumat cam ce se schimba , si mai ales ce se schimba cu baltile ca in rest nu cred ca sunt modificari prea mari santa

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  ssebi Sam Dec 25, 2010 2:24 pm

AZI ESTE 25.12 DECI NU CRED CA ESTE OMUL PE FORUM..LASATI-L SA-SI FACA SI EL SARBATORILE...POSTATI INCEPIND DE LUNI CA ORICE MURITOR DE RIND!!! SARBATORITI SI VOI CU O POFLOASCA DE VIN...CEAULES VA TZUC santa
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 25, 2010 4:24 pm

Ceau Sebi,Crăciun fericit!Mai intru câte un pic şi pe forum când mă lasă timpul,oricum nu bat clopote când cineva postează.Loci 70,legat de preţul permisului,tu eşti singurul în măsură să decizi ce înseamnă scump sau ieftin,oricum nu cunosc preţurile pentru 2011 practicate de celelalte asociaţii de profil.Pot în schimb să-ţi dau preţurile de la noi:140RON pe tot anul(126RON dacă achiţi până la 31 ianuarie)-ape"publice",ape administrate de AJVPS-inclusiv munte;100RON perioada de prohibiţie sau 25RON pe zi în aceeaşi perioadă-numai pentru membri AJVPS(Leş,Fegernic,Diosig,Bolcaş),50RON pe zi pentru membri altor asociaţii pe apele administrate de AJVPS indiferent de perioadă.Chestia cu tronsonizarea apelor este legiferată şi chiar dacă nu ne place cred că este necesară,altfel râurile noastre nu vor mai avea nici un peşte pe care să-l arătăm copiilor noştri.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 25, 2010 4:26 pm

Voi încerca să parchez tot regulamentul pe forum,vă cer un pic de răbdare pe tema asta.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Dum Dec 26, 2010 12:22 pm

Cam ăsta ar fi noul regulament:- Pe lacurile Crestur,Fegernic,Diosig,Leş pot pescui numai pescarii care au achitată cotizaţia de bază şi şi-au vizat carnetul de membru al AJVPS Bihor,în următoarele condiţii:-În tot cursul anului 2011 pescuitul pe aceste acumulări se va practica numai cu maxim 3 beţe de pescuit cu câte 2 cârlige fiecare;pescarul are dreptul să reţină într-o zi de pescuit până la 5kg peşte,din care maxim o bucată din speciile crap,ştiucă,şalău şi amur;se interzice pescuitul ştiucii în perioada 01ianuarie-31 martie şi a şalăului în perioada 01februarie-30aprilie;pescarii nu au dreptul să comercializeze peştele dobândit prin pescuit recreativ-sportiv;este interzisă ocuparea în lipsă a locurilor de pescuit şi lăsarea nesupravegheată a monturilor;un pescar poate ocupa circa 5m interval pe mal;este interzisă lăsarea resturilor menajere sau a altor obiecte pe malul apei,pescarii fiind obligaţi să întreţină curăţenia generală la locul de pescuit.În perioada de prohibiţie stabilită prin lege ptr apele naturale colinare şi de şes,ptr acumulările sus menţionate se mai adaugă următoarele restricţii:nu se vor reţine exemplare de peşti care depăşesc 5kg;în coada lacurilor se vor delimita zone(marcate cu tăbliţe inscripţionate)unde pescuitul este interzis;se interzice pescuitul pe timp de noapte şi utilizarea bărcilor.Pescarii au obligaţia să respecte instrucţiunile paznicilor şi ale controlorilor şi să nu deterioreze construcţiile hidrosistemice existente,malurile,arborii plantaţi şi coşurile de gunoi.Nerespectarea prezentului regulament va fi sancţionată cu avertisment,suspendare(până la 1 an)sau excludere,conform Art.11 din statutul AJVPS-Bihor.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Dum Dec 26, 2010 2:45 pm

Foarte bun regulamentul asta , bine...nu s-a schimbat foarte mult de cel vechi , dar macar sa se respecte de toata lumea rendeer

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Lun Dec 27, 2010 10:24 am

foarte curios is cum se va respecta
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Rogojan Nicu Lun Dec 27, 2010 10:27 am

Da intradevar este un regulament care ar putea impaca pe toata lumea, mie unul mi se pare ok ideea e sa se si respecte !!
Rogojan Nicu
Rogojan Nicu

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : Pescar de Crap
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mar Dec 28, 2010 6:47 pm

Mâine la ora 18 sunt la club,cine se plictiseşte poate să vină până acolo.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Mar Dec 28, 2010 7:37 pm

@Tibi Cpo
Exemplarele mai mari de 5 kg nu ai voie sa le duci acasa doar in timpul prohibitiei? sau nu ai voie deloc in toata perioada anului pe beltile filialei?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mar Dec 28, 2010 8:15 pm

Deoarece şi în restul perioadelor de pescuit este permisă reţinerea a cel mult 5kg de peşte,nici în afara prohibiţiei nu se pot păstra exemplarele care depăşesc această greutate,deoarece în regulament nu există precizarea din lege(aceea cu un peşte care depăşeşte greutatea de 5kg).Din păcate formularea acestui punct lasă cam mult de dorit,eu în schimb aş fi fericit să fie singurul care va crea disensiuni pe mal.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  White Shark Mar Dec 28, 2010 9:18 pm

Taxa de 100 ron,pentru prohibitie,include si perioada de restrictie la pescuit stiuca ( 1 ianuarie-31 martie) si salau (1 februarie-30 aprilie) ?

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 29, 2010 9:40 pm

Perioadele de prohibiţie precizate de regulament sunt valabile numai pe lacurile AJVPS,deci chiar dacă achiţi cei 100 RON,pe aceste ape nu poţi pescui la ştiucă în perioada 1 ianuarie-31 martie,iar la şalău în perioada 1 februarie-30 aprilie.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Joi Dec 30, 2010 9:14 am

Tibi-CPO a scris: Mâine la ora 18 sunt la club,cine se plictiseşte poate să vină până acolo.

Imi pare f. rau ca nu am putut participa la sedinta Sad

transmit tuturor membrilor C.P. Oradea si A.J.V.P.S. Bihor , La multi ani cu sanatate !! cheers cheers cheers gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 18 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 33 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 25 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum