Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

+18
ssebi
loci70
PETER
pescar_it
vali_z
orion
davidco_m
B Vasile
crisulnegru
mihai
zsolty
Crinel
Ilie
MIHNEA FLORIN
yulyan33
Tibi-CPO
Hanumanfish
Ionut Erdeli
22 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Dum Mar 06, 2011 11:49 am

ssebi a scris:serios ca doar acum am vazut... Very Happy

Mai traiesti, banatule ?!?!?!?
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  ssebi Dum Mar 06, 2011 11:56 am

B Vasile a scris:
ssebi a scris:serios ca doar acum am vazut... Very Happy

Mai traiesti, banatule ?!?!?!?
da si nu-s banat is bihorean!!!...ma minca in c_r sa merg la pescuit dar nu stiu cine dracu au apele si unde sa-mi fac permisul!!!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  ssebi Dum Mar 06, 2011 11:57 am

Adriann a scris:
B Vasile a scris:
ssebi a scris:..l-ai vazut pe Ariann?...si-a schimbat numele!!! Laughing Laughing Laughing

Daaa, vazui ,de la arian, s-a facut jidan ....in ritmul asta, pana ne debaneaza Hanumanul (asta ce-o mai fi ? ) poate ajunge si ceangau...nu-i greu ....chiar si ranger la Togor, mai stii???

BUna dimineata Sebastien...O vazut si el dupa 3 ani dupa scripturi ca mi-am schimbat numele.Wai domnu' Dan ce stire de ultima ora...Si-a schimbat Ariann numele....Stimati membrii ai forumului....Ati vazut?Da da chiar mi-am schimbat numele...Bine ca pana la urma o vazut si SSEBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
buna dimineata si tie desi ii deja amiaza...buna amiaza dragul meu ariann..pt mine tot ariann ramii
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Adriann Dum Mar 06, 2011 12:00 pm

ssebi a scris:
Adriann a scris:
B Vasile a scris:
ssebi a scris:..l-ai vazut pe Ariann?...si-a schimbat numele!!! Laughing Laughing Laughing

Daaa, vazui ,de la arian, s-a facut jidan ....in ritmul asta, pana ne debaneaza Hanumanul (asta ce-o mai fi ? ) poate ajunge si ceangau...nu-i greu ....chiar si ranger la Togor, mai stii???

BUna dimineata Sebastien...O vazut si el dupa 3 ani dupa scripturi ca mi-am schimbat numele.Wai domnu' Dan ce stire de ultima ora...Si-a schimbat Ariann numele....Stimati membrii ai forumului....Ati vazut?Da da chiar mi-am schimbat numele...Bine ca pana la urma o vazut si SSEBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
buna dimineata si tie desi ii deja amiaza...buna amiaza dragul meu ariann..pt mine tot ariann ramii
bine prietene sebbii...
Cum vrei tu asa sa raman in ochisorii tai...Vezi daca ai avut gura mare ai ajuns banatean.....Smile)de la antisemit....Smile)))
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Dum Mar 06, 2011 12:07 pm

Off Topicilor.....mancav-ar banatul ca numa' la subiect nu vorbiti !!!!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  loci70 Dum Mar 06, 2011 5:44 pm

B Vasile a scris:@ davidco_m, sunt doua probleme distincte, dar care, pt mine se intrepatrund si nu pot fi separate :
1, taxa ANPA - ce stabileste legea e una , iar ce aplica Ajvps Bihor e alta. Verifica in special "cazurile sociale " ,concret, cu permisul si chitanta in mana si vei vedea "cristal clear " ca apa de munte , capacitatea juridica a Ajvps de aplicare a legii !
2, punctul 2 = principii ! Daca pt unii sunt aberatii, iar altii duc degetul la tampla , rasucindu-l , cand le spun ce cred, putin ma intereseaza ! Nu pozez nici in Pintea haiducul, nici in Robin Hood sau Wilhelm Tell ! Ei sunt istorie, n-au avut tangente cu Ajvps (din fericire !) ....noi, adica eu, tu si ceilalti pescari atomici, chinuim realitatea contemporana , intersecatandu-ne hobby-stic cu Brontii , Togorii, &Co. Asta n-ar fi nimic , un om poate fi lamurit, schimbat, inlocuit, hranit, adapat, incaltat, cam tot ce vrei !!! Mai putin sa-i torni mintea cu tolcerul in bibilica ! Iar daca vrei neaparat (desi cred ca stii si tu cazurile ) pot sa-ti etalez nominal persoane (vezi ca n-am zis indivizi, ca aceasta categorie tinde spre sfera cazierelor complexe ) a caror IQ = cu adancimea apei pe ciorgaul de la Tarian ( 40 !)...Daca te incanta sa fii condus de asemenea esecuri intelectuale, umane, comportamentale (zi-le cum vrei !) e treaba si optiunea ta ! Ca sa mai glumim putin, eu o sa-mi continui sarcina divina ce-am primit-o si voi vorbi mereu, atata timp cat colectorii taxelor noastre o iau pe aratura ( si nu ma refer doar la Ajvps ....si Togor mi-e simpatic...urmeaza sa vedem ce face !)

Ti-o repet pt ultima data :taxa ANPA, in forma aplicata de Ajvps e FURT ! In virtutea inertiei, a fost platita, acordandu-se acele reduceri ! N-are rost sa dezvoltam, am incercat sa le explic, dar au mers inainte ! Cum numesti tu asta : tupeu, nesimtire sau hotie ? Sau poate o combinatie lustruita cu reduceri "utile "?
Deci, atata timp cat tii partea unor "ilegalisti " , esti in aceeasi tabara, nu te supara !Intrucat sunt si altele "arzatoare " la Ajvps, de acord sa discutam civilizat ! (poate o sa-i suni pe firul rosu sa le spui parerile noastre !)

Iar care va fi finalul disperarilor dupa ape ? Habar n-am ! Eu, cel putin voi pescui cu permisul care era valabil in virtutea legii in vigoare la data eliberarii ! De la anul, mai vedem ! N-o sa umblu de la unul la altul, cu taxe si suplimente de viteza ! O fi CFR-ul la baza, dar nici chiar asa ! Ma gadila la ombilic de rengerii Togorului si controlorii Ajvps....

Deci, prietene, discutam oricand, aici, pe ape, la o bere si un mic, cum vrei....DAR PE LEGE si la asta mai punem criteriul moralitatii si bunului simt ! Eu am atu-uri de partea mea, tu, daca vei continua partizanatul pagubos de pana acum, te vei simti jenat ! Sincer !
deci mi se pare corect,bine zice Vasile...mi-am scos permisul in 7 ian.,pescar constiincios fiind sa pot merge linistit pe Cris.Eu nu o sa alerg de la o asociatie la alta sa ma lamureasca despre ce nici ei nu sint siguri.Am platit permisul,banii nu i-am cules de prin gradina,daca anpa nu a hotarit pina anul trecut pe 31 dec.ce si unde atunci sa ne lase linistiti sa ne vedem de hobbyul nostru iar la anul iti scoti permisul unde stii ca ai de gind sa pescuiesti,si nu schimbi regulile jocului dupa 2 luni din an.
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Dum Mar 06, 2011 8:49 pm

Eu unul va dau dreptate ca e normal asa cum ziceti , dar asta e problema voastra cu asociatia care v-a dat permisul , dar pe cei de la Aqua nu-i intereseaza unde ti-ai facut tu permisul , iti vor arata actele legale cum ca apele unde pescuiesti sunt ale lor . Sau voi ce credeti, ca cei de la Aqua Crisius pot sa mearga pe lacurile ajvps sau pe apele lor ca si-au facut permis in ianuarie? O sa fiti scosi de pe crisuri cu picioare in fund , cu permisul platit, doar si cei care au facut la Livada au facut cu ideea ca pot pescui oricunde pe apele publice ca doar nu s-a stiut in ianuarie nimic Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  davidco_m Dum Mar 06, 2011 9:40 pm

@B Vasile sa stii ca am criticat multe practici ale AJVPS-ului si pe forum si direct celor cu care pun tara la cale! Se stiu de probleme dar ......nu inteleg de ce nu se face mai nimic! Problema lor este ca tin lumea in ceata! sau incearca diverse siretlicuri care uneori tineau ,de vina este si ANPA ca nu elibereaza permisele din timp sau nu fac informatiile publice la inceput de an.Baltile si crisurile sunt goale de pesti din cauza legilor! cel putin nici la momentul de fata nu stim daca poate sa ne controleze cineva inafara de politie si inspectorul Anpa -Mihai Voda(pe 3 judete).De 2 ani de zile apele au fost ale nimanui de aceea orice braconier putea arunca plasa in fata paznicilor oricarei asociatii!Deja se simte absenta pestelui aproape in orice apa! Se miciuieste in fata ta si nu poti face nimic! urlam toti ca se braconeaza ...dar cine sa vina sa-i controleze????Astept noul ordin si eventuale modificari ale legislatiei ca asa poate veni Togor sa ne pupe in fund pe toti pescarii!
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Dum Mar 06, 2011 11:45 pm

"De 2 ani de zile apele au fost ale nimanui de aceea orice braconier putea arunca plasa in fata paznicilor oricarei asociatii!Deja se simte absenta pestelui aproape in orice apa! Se miciuieste in fata ta si nu poti face nimic! urlam toti ca se braconeaza ...dar cine sa vina sa-i controleze????Astept noul ordin si eventuale modificari ale legislatiei ca asa poate veni Togor sa ne pupe in fund pe toti pescarii!"

eu zic de min 3-4ani
problema cea mare nu din cauza asociatiilor e de vina, ci din cauza tupeului ordinar al unor "pescari" care miciuiesc non stop si duc ca nesimtitii tot ce prind si din pacate cam zilnic is afara
spre marea mea dezamagire ultima perioada nici nu mai ies pe cris din cauza ca in orice zona m-am dus peste tot se grebleaza.
si la cheresig un batranel sufletist a vrut sa ma invete cum sa "trag" sa prind ceva ca i sa facut mila de mine ca nu prindeam mai nimic Crying or Very sad
Very Happy

deci in consetinta e aiurea sa dam vina pe asociatii cat timp si pescarii is unii inculti si nu tin cont ca "sacul are fund"

zicea acum cativa ani kosa zoltan o vorba"o sa ne bucuram de obleti peste cativa ani"
asa ca sa bage "pescarii" la foc continuu poate cand se va termina pestele o sa isi dea seama de gravitate dar va fi prea tarziu
nu numa pestele ce-l scoate dispare dar si cei pe care ranesc cam mor
Embarassed Embarassed
parerea mea eu spun ca este cu 50%mai putin peste in crisuri fata de acum 3-4ani
problema e ca se cara fffff mult peste si din pacate pescarii nu inteleg ca 5 kg is 5kg nu 10-20kg!!!

zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Lun Mar 07, 2011 9:44 am

Un nr de tel de la Anpa din bihor nu stiti cumva?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Lun Mar 07, 2011 12:34 pm

zsolty a scris:!Deja se simte absenta pestelui aproape in orice apa! Se miciuieste in fata ta si nu poti face nimic! urlam toti ca se braconeaza ..

eu zic de min 3-4ani
problema cea mare nu din cauza asociatiilor e de vina, ci din cauza tupeului ordinar al unor "pescari" care miciuiesc non stop si duc ca nesimtitii tot ce prind si din pacate cam zilnic is afara


deci in consetinta e aiurea sa dam vina pe asociatii cat timp si pescarii is unii inculti si nu tin cont ca "sacul are fund"





Ai dreptate (intr-o mana, ca-n cealalta tii batul )...Urlam toti ca se braconeaza ! Corect ! Aminteste-ti iarna trecuta (parca ) , atunci cand intr-adevar urlau toti despre braconajul de pe Sovata ,incat aveai impresia ca-i Corul Vanatorilor din "Freischutz" a lu' C.M. von Weber !!!! Rezultatul a fost acea filmare facuta in zeflemea de Zoli si aruncata pe forum ! Asta e intr-adevar dovada de tupeu la maxim si sfidare ! Daca nu sunt astea doua, atunci e inconstienta , si-i mai grav ! Gresesc cu ceva ? nu cred ! A reactionat careva atunci ? NU !
Aminteste-ti de acea filmare cu descoperirea senzationala a acelei setci bagate pe Cris in oras ! ABSOLUT PE NIMENI n-a interesat CINE a pus-o, cum sa -l prinda, etc....singurul scop sa aparem noi in filmare explicand cum scoatem setca afara...Despre ce vorbim, Zsolty , despre inconstienta, prostie sau pactizare cu braconierii ??? Cam care-i parerea ta ? Sau ...poti sa-mi dai un exemplu al vreunui membru din CPO care s-a implicat DIRECT (nu prin povesti la gura sobei la Csife in bold !) in aceste doua cazuri macar ? Nu te gandi mult, ca pierzi timp pretios...viata-i scurta, s-o traim eficient !
Zona dintre Roit-Sanicolau si Cefa este Z I L N I C , Zsolty, IMPANZITA DE SETCI !! O stie toata lumea , mai putin filiala ! Ronghiurile mele de canalute de la Salonta, care efectiv musteau de caras babusca, stiuca, biban....sunt acum ca apa ta din vana !! Tiganii stau cu puradei cu tot pana cern toata apa ! Nu i-a vazut niimeni...acu' e tarziu !
Zona Boiu, intre ultimele doua poduri si in special in zona rampei de urcare pe dig pe malul stang....putea fi echivalata acu ceva timp cu un canal oarecare din Delta :crap, platica, salau, lin, biban, stiuca, orice si cam de toate dimensiunule !! Ai fost sa vezi acum ?? Zero barat , comparativ cu ce era acu' 5-6 ani !
Iar daca Ajvps vrea sa ne punem banderole tricolore pe bratul stang si sa formam echipe de oameni ai muncii si sa starpim braconajul, se inseala ! Eu platesc taxa pe care-o cer ei, nu pot negocia....atunci sa-si faca treaba !! Asta ar fi normal...daca am trai intr-o tara normala , cu oameni normali...Ti-am mai spus-o si ti-o repet ! Suntem (noi, Ajvps ) condusi de oameni total pe dinafara !!! Vezi capacitatea intelectuala a vicelui, daca vrei sa ma contrazici ! Deci, Zsolty, dom' vice e ingramadit la maxim, din orice punct de vedere vrei tu sa-l iei ! Presupunand ca deasupra lui sunt mai breji, ce faci cu cei dedesuptul lui (in functie ) ? Aici explica-mi tu cum vezi eficienta unor asemenea oameni pusi sa conduca destinele pescarilor dintr-un judet !!! Cine ii tine in functie ? Iar daca ii tine cineva, inseamna ca acel cineva ori e ingramadit ca el, ori are interese ascunse si-l foloseste de paravan !! Oricum, rezultatul se vede in ape ( Crisuri, canale, balti ....goale, la fel ca si cutia craniana a unora ce nu se dau dusi de la Ajvps )...Asta e, Zsolty, si daca vrei, mai ia exemplul cu popularea cu platica...o sa afli poate care-s motivele (financiare ) pt care nu se vrea ...aburelile cu ce zic vecinii, cu distrusul ecosistemului....la fel povesti la cafea, la Csife !!

Pa, mai vorbim pe tema asta, n-am gatat, dar trebuie sa plec ...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  davidco_m Lun Mar 07, 2011 1:12 pm

B Vasile a scris:
zsolty a scris:!Deja se simte absenta pestelui aproape in orice apa! Se miciuieste in fata ta si nu poti face nimic! urlam toti ca se braconeaza ..

eu zic de min 3-4ani
problema cea mare nu din cauza asociatiilor e de vina, ci din cauza tupeului ordinar al unor "pescari" care miciuiesc non stop si duc ca nesimtitii tot ce prind si din pacate cam zilnic is afara


deci in consetinta e aiurea sa dam vina pe asociatii cat timp si pescarii is unii inculti si nu tin cont ca "sacul are fund"





Ai dreptate (intr-o mana, ca-n cealalta tii batul )...Urlam toti ca se braconeaza ! Corect ! Aminteste-ti iarna trecuta (parca ) , atunci cand intr-adevar urlau toti despre braconajul de pe Sovata ,incat aveai impresia ca-i Corul Vanatorilor din "Freischutz" a lu' C.M. von Weber !!!! Rezultatul a fost acea filmare facuta in zeflemea de Zoli si aruncata pe forum ! Asta e intr-adevar dovada de tupeu la maxim si sfidare ! Daca nu sunt astea doua, atunci e inconstienta , si-i mai grav ! Gresesc cu ceva ? nu cred ! A reactionat careva atunci ? NU !
Aminteste-ti de acea filmare cu descoperirea senzationala a acelei setci bagate pe Cris in oras ! ABSOLUT PE NIMENI n-a interesat CINE a pus-o, cum sa -l prinda, etc....singurul scop sa aparem noi in filmare explicand cum scoatem setca afara...Despre ce vorbim, Zsolty , despre inconstienta, prostie sau pactizare cu braconierii ??? Cam care-i parerea ta ? Sau ...poti sa-mi dai un exemplu al vreunui membru din CPO care s-a implicat DIRECT (nu prin povesti la gura sobei la Csife in bold !) in aceste doua cazuri macar ? Nu te gandi mult, ca pierzi timp pretios...viata-i scurta, s-o traim eficient !
Zona dintre Roit-Sanicolau si Cefa este Z I L N I C , Zsolty, IMPANZITA DE SETCI !! O stie toata lumea , mai putin filiala ! Ronghiurile mele de canalute de la Salonta, care efectiv musteau de caras babusca, stiuca, biban....sunt acum ca apa ta din vana !! Tiganii stau cu puradei cu tot pana cern toata apa ! Nu i-a vazut niimeni...acu' e tarziu !
Zona Boiu, intre ultimele doua poduri si in special in zona rampei de urcare pe dig pe malul stang....putea fi echivalata acu ceva timp cu un canal oarecare din Delta :crap, platica, salau, lin, biban, stiuca, orice si cam de toate dimensiunule !! Ai fost sa vezi acum ?? Zero barat , comparativ cu ce era acu' 5-6 ani !
Iar daca Ajvps vrea sa ne punem banderole tricolore pe bratul stang si sa formam echipe de oameni ai muncii si sa starpim braconajul, se inseala ! Eu platesc taxa pe care-o cer ei, nu pot negocia....atunci sa-si faca treaba !! Asta ar fi normal...daca am trai intr-o tara normala , cu oameni normali...Ti-am mai spus-o si ti-o repet ! Suntem (noi, Ajvps ) condusi de oameni total pe dinafara !!! Vezi capacitatea intelectuala a vicelui, daca vrei sa ma contrazici ! Deci, Zsolty, dom' vice e ingramadit la maxim, din orice punct de vedere vrei tu sa-l iei ! Presupunand ca deasupra lui sunt mai breji, ce faci cu cei dedesuptul lui (in functie ) ? Aici explica-mi tu cum vezi eficienta unor asemenea oameni pusi sa conduca destinele pescarilor dintr-un judet !!! Cine ii tine in functie ? Iar daca ii tine cineva, inseamna ca acel cineva ori e ingramadit ca el, ori are interese ascunse si-l foloseste de paravan !! Oricum, rezultatul se vede in ape ( Crisuri, canale, balti ....goale, la fel ca si cutia craniana a unora ce nu se dau dusi de la Ajvps )...Asta e, Zsolty, si daca vrei, mai ia exemplul cu popularea cu platica...o sa afli poate care-s motivele (financiare ) pt care nu se vrea ...aburelile cu ce zic vecinii, cu distrusul ecosistemului....la fel povesti la cafea, la Csife !!

Pa, mai vorbim pe tema asta, n-am gatat, dar trebuie sa plec ...
tot ce ai scris este adevarat si trist dar uiti un singur lucru fff important:Nimeni din Ajvps,aqua sau livada nu avea dreptul si nu-l au sa controleze pe cineva!Singurul om care putea aplica amenzi pe teritoriul judetului Bihor,Timis si Arad (mi se pare) era VODA MIHAI inspectorul ANPA pe zona mentionata!!!!! si POLITIA(impreuna cu el)NU ESTE LEGE care sa dea drept de control asociatiilor!!! Exclamation Tu crezi ca lor le convine ca au facut populari si controale ca mai apoi sa se trezeasca fara ape?(cum s-a intamplat ) dc crezi ca nu s-a mai populat ?sau ca nu s-au mai facut controale asa de des? pt ca nu aveau ape si dreptul !
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Lun Mar 07, 2011 1:55 pm

@ davidco_m, pe viteza ,ca trebuie sa am bani si de pita nu numai de pescuit !

Acest Voda Mihai i-mi aminteste de celalalt Mihai Voda Viteazul, cel care i-a legat, pe la 1600 parca, pe iobagi de glia unde s-au nascut (mare greseala a lui !)...De acord cu " evaluarile " : ANPA, Voda, Militie, Lege = 0 adica lipsesc cu desavarsire din lumea reala !
Uiti ca Ajvps (pt ca tie astia ti-s dragi !) mai are un regulament ...De acord ,partial, ca era greu de aplicat pe "publice "....dar tu stii cum arata (ce se prinde pe baltile lor )??...Ce-i impiedica sa-si faca un regulament beton si-n 3-5 ani era o placere pe lacurile cu licente ?? Cine-i impiedica SA INCERCE MACAR sa se puna de acord cu Togor si D. Stan la o intelegere comuna pe "publice " ? Nici vorba, prietene, la fel cum se refuzau , cu aere superioare reciprocitatile cu Aradul, Salajul, Clujul, etc , la fel exista impresia ca sunt Gaddafi -ii pescuitului momentan ! Ei, acum s-a intrat in trepidatii masurabile pe scara Richter , pe sus pe undeva !! Daca se ramane asa (si nu vreau sa comentez pro sau contra, nu-i problema mea ) ,anul acesta e sfarsitul Ajvps ! Definitiv ! Sincer, dau o bere , numa' sa nu fii suparat, dar cine-si mai face permis la ei pt niste balti cu caras ???
Daca esti prietenul lor, deschide-le ochii, chiar daca-i in ceasul al 25-lea...Cu lacurile se pot salva oarecum, daca au minte ...Daca fac la fel cum au preconizat la inceput de an (dupa spusele lui Tibi ), sa se apuce sa invete sa picteze icoane pe sticla ...acolo parca se foloseste tehnica inversa a aplicarii culorilor...ar avea experienta !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Lun Mar 07, 2011 6:31 pm

Vasile , tu ai dreptate mare cu ajvps asta , ce sa mai zic daca va fi tot taxele alea de 140 plus 100 ron e clar ca se duc in cap ... problema este ca se vor da in judecata si noi nu stim unde sa facem permisul Crying or Very sad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  White Shark Mar Mar 08, 2011 9:56 am

[quote="mihai"]Un nr de tel de la Anpa din bihor nu stiti cumva?[/quote

ANPA: 0747287447
Numarul de la AJVPS Bihor: 0359446646

Am sunat azi(la ANPA) , sa intreb daca elibereaza permise ANPA si au raspuns ca la Aqua s-au dat deja,dar la persoane fizice inca se mai asteapta lamuriri,eventual peste cateva zile.Am intrebat daca e obligatoriu sa fiu membru al unei asociatii sau nu (ma gandeam ca sa iau permis ANPA si sa platesc la Aqua doar taxa pe o anumita portiune de Cris,fara sa le mai dau bani pentru taxa de membru al asociatiei).Mi s-a raspuns ca se mai asteapta clarificari.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Mar Mar 08, 2011 12:16 pm

White Shark a scris:.Mi s-a raspuns ca se mai asteapta clarificari.

Te "clarific " eu : s-a stricat masina "Fan curier " -ului pe drum ....n-au ajuns toate coletele la Buc. Cum ajung si se "evalueaza " apar si clarificarile !!!
Bre, rechinule, daca s-au zdrobit coletele, vei putea lua de la ANPA direct....daca au ajuns in stare buna (cantitativ si calitativ ) cred ca n-ai sanse numai prin Aqua !!!!!
Ce se intampla acum in Bihor cu apele si taxele e de domeniul lui Caragiale...Asa ceva nu credeam sa traiesc....dar, na , vorba aia : nu cred pana nu vad, si cand vad, nu-mi vine sa cred !!!!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Mar Mar 08, 2011 12:45 pm

Totusi nu prea e corect , si daca a facut aqua 100 de puncte la egalitate cu ajvps , cum mama dracului a luat si crisul repede si negru , e manarie si mafie, trebuia sa ia doar unul si ceva canal sa fie egalitate

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Mar 08, 2011 12:47 pm

An sunat la AJVPS sa vad daca au primit si ei permisele sa mi-l iau si eu, dar spunea un domn ca nu le-au ridicat ei fiind in proces cu AQUA si s-ar putea sa fie anulate si cele primite de AQUA.
BANGLADESH

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  vali_z Mar Mar 08, 2011 2:03 pm

Nu vad cum sa acopere tot judetul cu 8 angajati - Aqua.
Daca e egalitate de puncte 100 cum a putut lua "fata" Aqua la Ajvps care are o structura cat de cat, un statut, mijloace.....etc.
Un singur lucru ii lipseste la Ajvps = VOINTA de a face ceva pt pescari, la sesizarile venite din partea lor legate de greblat , cormorani, braconaj....
Sunt foarte curios cand se va sti ceva concret, cert legat de Crisurilor
vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Mar Mar 08, 2011 2:50 pm

Bai fratilor ANPA este obligata sa iti elibereze permis de pescuit. Daca eu vreau sa pescuiesc pe apele publice care nu sunt concesionate ce o sa faca atunci ANPA? Nimeni nu te poate obliga sa te asociezi, legea iti da acest drept.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  White Shark Mar Mar 08, 2011 4:49 pm

Apele publice neconcesionate sunt Dunarea si Marea Neagra,asa mi-a raspuns de la ANPA Constanta (am nimerit un telefon care scria pe net ca-i de la Bihor).

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Mar Mar 08, 2011 5:44 pm

cauta anpa constanta poate dai de un nr de bihor Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  ssebi Mar Mar 08, 2011 5:45 pm

White Shark a scris:Apele publice neconcesionate sunt Dunarea si Marea Neagra,asa mi-a raspuns de la ANPA Constanta (am nimerit un telefon care scria pe net ca-i de la Bihor).
ai vazut cit de bine te informeaza ANPA?...cred ca o sa-mi rezerv un bilet in Togo, in Congo nu merg!!!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Mar Mar 08, 2011 5:59 pm

CE-mi placeeee .....daca vocifereaza si SSeba(i) , atunci e bai mare....are asta un nas de copoi irlandez....sa vedem ce ne zice cand face si "aport " !!!....Ce-o fi mirosit oare ????
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Mar Mar 08, 2011 6:02 pm

White Shark a scris:Apele publice neconcesionate sunt Dunarea si Marea Neagra,asa mi-a raspuns de la ANPA Constanta (am nimerit un telefon care scria pe net ca-i de la Bihor).

Rechinule ,Pecineaga ne manca pe amandoi !!!! Tu nu vezi ca si destinul te trimite acolo ???? Gata-i pita ta !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 6 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum