Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

+18
ssebi
loci70
PETER
pescar_it
vali_z
orion
davidco_m
B Vasile
crisulnegru
mihai
zsolty
Crinel
Ilie
MIHNEA FLORIN
yulyan33
Tibi-CPO
Hanumanfish
Ionut Erdeli
22 participanți

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Lun Feb 28, 2011 7:42 pm

AJVPS unde este? Vad ca niciun reprezentant nu mai zice nimic. Macar sa incerce sa ne lamureasca, ca noi suntem mai inceti in gandire, cum este vb: pricep greu si uit repede
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Lun Feb 28, 2011 7:51 pm

MIHNEA FLORIN a scris:@nimrod
am auzit ca Aqua Cr.pretinde taxa de acces pe anumite portiuni de rauri!..poti sa ne spui care ar fi acestea!

@ all

uni reprezentanti AJVPS sustin in continuare ca ,,Canalul Colector nu este apa publica si in cazul in care vor elibera permise pe zone acesta nu va intra in categoria publica!
va inteb>>daca acest canal apare in lista cu ape publice ANPA...concesionata de AJVPS...DE CE NU ESTE APA PUBLICA??!!
referitor la canalul colector: concesiunea pe care a obtinuto AJVPS a obtinut-o de la ANPA si nu de la cantonierul de la Sinicolau, asa ca trebuie sa respecte un contract pe care l-au semnat ca doar nu de la ei vine apa pe Cris...Sa ne mai lase cu contracte semnate cu ANIF-ul si halea halea cu nu mai suntem de doi ani sa ne vrajeasca.
Daca au nelamuriri si nu ne gasesc la raionul de mezeluri sa ne caute la o.a
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  MIHNEA FLORIN Lun Feb 28, 2011 8:16 pm

Va multumesc pentru confirmare!...acum ramane sa vedem cand va publica AJVPS taxa pe zonele de pescuit!

MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  loci70 Lun Feb 28, 2011 8:48 pm

MIHNEA FLORIN a scris:Va multumesc pentru confirmare!...acum ramane sa vedem cand va publica AJVPS taxa pe zonele de pescuit!

taxa pe zonele de pescuit este trecut in alb si negru pe situl anpa la grila de evaluare la care ajvps a luat 100 puncte,plus este publicat in monitorul oficial al romaniei care este litera de lege pentru oricine.in aceasta grila de evaluare daca ajvps a obtinut punctajul maxim de 100 puncte inseamna ca trebuie sa aplice taxele de acces( pentru membrii altor asociarii)minime de ex.pentru un an intre 0-20ron,in caz contrar sau a incalcarii art.8 alineatul1 sau art.10 publicat in monitor nr.74/28.01.2011 poate duce la suspendarea autorizatiei eliberate de anpa.pot fi reguli interioare ale ajvps este cert,cu privire la numar de bete,zone delimitate etc. dar niciodata nici o regula nu poate sa fie in contradictie cu legile anpa sau cele publicate in monitorul oficial.
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  MIHNEA FLORIN Mar Mar 01, 2011 10:07 pm

@Loci..
da stiu asta...! dar vroiam sa intreb ..Din ce data pot sa merg la sediul AJVPS sa platesc aceasta taxa??...fara sa se uite nimeni lung la mine la ghiseu...!!!??


ps. A incercat cineva sa mearga la AJVPS sa plateasca aceasta taxa?
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  orion Mar Mar 01, 2011 11:15 pm

MIHNEA FLORIN a scris:@Loci..
da stiu asta...! dar vroiam sa intreb ..Din ce data pot sa merg la sediul AJVPS sa platesc aceasta taxa??...fara sa se uite nimeni lung la mine la ghiseu...!!!??
ps. A incercat cineva sa mearga la AJVPS sa plateasca aceasta taxa?

... multi au incercat, dar nici unul nu s-a mai intors ...

orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  crisulnegru Mier Mar 02, 2011 3:58 am

MIHNEA FLORIN a scris:@Loci..
da stiu asta...! dar vroiam sa intreb ..Din ce data pot sa merg la sediul AJVPS sa platesc aceasta taxa??...fara sa se uite nimeni lung la mine la ghiseu...!!!??


ps. A incercat cineva sa mearga la AJVPS sa plateasca aceasta taxa?

Se poate doar dupa solutionarea contestatiilor si dupa eliberarea autorizatiilor .Este liniste pentru ca inca se mai fac poate unele jocuri si se trag tot felul de sfori ca nici ei nu mai stiu ce si cum .Pana la publicarea autorizatiilor, cred ca putem pescui fara probleme cu chitanta care atesta plata permisului anpa pe toate apele sau cel putin asa sustin altii pe alte forumuri .Poate ca doar vor sa ne streseze si au semnat reciprocitate cu toate asociatiile ca doar sunt "asociatiile noastre" si actioneaza in "interesul nostru" ! Very Happy

crisulnegru

Numarul mesajelor : 30
Localizare : cele trei crisuri
Ocupatia : "nas" de pesti
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Mier Mar 02, 2011 6:20 pm

Nu mai obliga legea pe nimeni sa fie asociat. Poti ridica permisul de la ANPA, mergi si achiti taxa pentru pescuit pe zona asociatiei unde vrei sa pescuiesti si gata. Daca nu sunt de acord sa dea in scris ca nu vror sa iti acorde dreptul de a pescui pe apele lor si motivul, ceea ce nu cred ca vor face. Stiu ce sanctiuni ii asteapta. Cu reciprocitatea nu cred deoarece AVPS livada nu are nici o apa, deci nu poate fi vb. Permisele nu se elibereaza decat peste vreo 2-3 saptamani.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Mier Mar 02, 2011 8:18 pm

yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 02, 2011 8:27 pm

Nu sunt introduse pentru zona Ardeal!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Mier Mar 02, 2011 8:36 pm

poate nu au fost pentru zona Ardeal
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 02, 2011 8:50 pm

Stiu sigur ca Aqua a depus contestatie. Probabil nu s-au rezolvat inca!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Mier Mar 02, 2011 9:48 pm

Eu cred ca asa va ramane , si daca a depus contestatie si nu s-a modificat nimic nu au mai pus pe site, doar unde au fost modificari Very Happy

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 02, 2011 10:45 pm

Oricum trebuia sa apara pe site lista cu taxele respective pentru fiecare zona


Ultima editare efectuata de catre Ionut Erdeli in Mier Mar 02, 2011 10:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : SPAM)

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  nimrod Joi Mar 03, 2011 7:36 pm

Ionut Erdeli a scris:Stiu sigur ca Aqua a depus contestatie. Probabil nu s-au rezolvat inca!

13. Contestaţia înregistrată la ANPA sub nr. 1308/24.02.2011,1309/24.02.2011 şi
depusă de către Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS a fost analizată, rezultând următoarele:
În urma reverificării dosarului Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS de către Comisia de rezolvare a contestaţiilor s-a constatat că asociaţia are înscris la ITM Bihor pe suport electronic un număr de 9 (nouă ) contracte salariaţi permanenţi din care 8 (opt) în funcţia de custode cu atribuţii de control şi un contabil.
Faţa de această constatare se acordă în plus 15 puncte la poziţia 7 in grila de evaluare, rezultând un punctaj de 100 puncte la egalitate cu AJVPS Bihor.
În consecinţă având în vedere punctajul de egalitate cât şi aria protejată administrată de Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS, s-a hotărât alocarea zonelor solicitate de către cele două asociaţii după cum urmează:

Crişul Repede I,II şi III
Crişul Negru I, II şi III, se atribuie către Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS.




http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&id=1&id_submeniu=31

nimrod

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 24/02/2009

http://[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/nimrod.jpg/][IMG]http:

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Mar 03, 2011 8:08 pm

E si asta o treaba! Shocked
Imi iau carnet de membru si acolo!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Joi Mar 03, 2011 9:22 pm

Asta inseamna crisul repede tot si crisul negru tot , vai vai ce le mai incurca astia .. si acuma ce sa inteleg ca ajvps da faliment ca nu mai are nici o parte din cele 2 crisuri , prea trasa de coada e toata treaba asta
Surprised

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Joi Mar 03, 2011 9:39 pm

nu se mai intelege nimic
vai de tara asta
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  MIHNEA FLORIN Joi Mar 03, 2011 9:47 pm

zsolty a scris:nu se mai intelege nimic
vai de tara asta


taxa de trotuar,iti spune ceva??..maine ,poimaine vom plati si aerul ce il respiram pe malul raului unde pescuim!!!


restul e CAN_CAN!!! Evil or Very Mad
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Joi Mar 03, 2011 9:55 pm

bine nu va fi
iti spun eu
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  crisulnegru Joi Mar 03, 2011 10:10 pm

zsolty a scris:bine nu va fi
iti spun eu

Ba mai sunt sanse !
Sa mergem toti sa cerem demisia in bloc a intregii conduceri a ajvps bihor !Aceasta infrangere dovedeste lipsa de interes si profesionalism !Unde este acum "barosanul" Tibi CPO ? O sa se rasteasca iar la noi pe forum ca nu mergem la sedinte ? Nu cumva s-a dovedit acum ca erau intemeiate marea parte a criticilor ? Sau o sa ne zica el acum ca "asa prevede statutul" ? Ne-ati umplut capul an de an cu "regulamente" care de care mai noi si gandite si v-a luat fata o asociatie aparuta de doar cativa ani ? Va legati in continuare de scaune pentru ce de, mai aveti si mai puteti pierde si alte ape ?
DEMISIA DOMNILOR,A VOASTRA CEI CARE SUNTETI DE CAND LUMEA ACOLO, ESTE SINGURA SOLUTIE !

crisulnegru

Numarul mesajelor : 30
Localizare : cele trei crisuri
Ocupatia : "nas" de pesti
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Vin Mar 04, 2011 8:12 am

zsolty a scris:bine nu va fi
iti spun eu

Asa-i , Zsolty ! Dar o mica completare : N-a fost, nu este si, cum spui tu, nici nu va fi ! Daca pana acum aveam impresia ca unii (nu dau nume, functii, asociatii, etc pt ca m-am saturat de discutii inutile !) mai vroiau cateodata "binele " pescarilor , acum, dupa ce-am vazut incrancenarea si disperarea luptelor pt ape , refuz sa cred in cinstea si corectitudinea ORICARUI MEMBRU AJVPS SAU AQUA CRISIUS !!!!!
Cine nu-i de acord cu mine, sa fie sanatos si sa aiba fir intins!
Nu stiu ce ma face sa cred ca vor mai fi dispute mari de tot pe apele din Bihor...asta nu va face decat sa-mi arate ca am dreptate cand afirm ca pescuitul (ape, fond piscicol, etc) au fost si vor fi pe mana unor parveniti care n-au ABSOLUT nici o tangenta cu pescuitul !!
Asa cum Ajvps era interesat de vanatoare (pescuitul asigurandu-le salariile si celelalte cheltuieli ) , pe Togor il intereseaza crearea ambiantei placute pt bondarul dungat care se odihneste intr-un hamac umplut cu flori de sunatoare , pe malul Crisurilor !!
Cred ca observi ca PT TOTI, pescuitul e ceva secundar, trecut pe la anexe...De ce nu renunta atunci, ca sa-si poata vedea de vanatorile lor sau de crearea maternitatilor in care sa-si depuna ouale pasarile de apa !
Banii, Zsolty, banii, banii....asta-i tot ce-i intereseaza !
De abia acum vor incepe jocurile murdare....Singurii care vor avea de tras, vom fi noi, pescarii !
O singura precizare, fara nici o rautate : daca Ajvps se foloseste de oameni care nu-s in stare nici sa composteze biletele in tramvai, dar sunt vice si mai spun pe forumuri tampenii mai mari ca ei, sfidand pur si simplu pe oricine le pune intrebari, atunci sa nu le fie de mirare. Orice pasare pe limba ei piere !...Si e doar inceputul, pacat ca noi, pescarii vom suporta urmarile !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Vin Mar 04, 2011 10:31 am

"banii, banii....asta-i tot ce-i intereseaza" ai pus punctul pe i
si tot pescaru va plati cu varf si indesat Crying or Very sad
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Vin Mar 04, 2011 11:02 am

Acuma sunt curios , cine o sa plateasca permis de 140 de ron plus taxa de 100 (prohibitia) la ajvps ? ... si acuma sa fim seriosi daca nu pescuiesti in perioada de prohibitie nu prea mai ai sanse sa prinzi peste , ca tot il scot astia care stau luni de zile pe balta , nu dau nume ca stie toate lumea la cine ma refer. Cred ca este inceputul sfarsitului pentru ajvps Cool

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  nimrod Vin Mar 04, 2011 11:23 am

zsolty a scris:bine nu va fi
iti spun eu

Zsolty capturile tale"poze & filme puse pe forum 80% este pe baltile private
Question atuncea cum exp
ms si respect

nimrod

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 24/02/2009

http://[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/nimrod.jpg/][IMG]http:

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 3 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum