Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

+18
ssebi
loci70
PETER
pescar_it
vali_z
orion
davidco_m
B Vasile
crisulnegru
mihai
zsolty
Crinel
Ilie
MIHNEA FLORIN
yulyan33
Tibi-CPO
Hanumanfish
Ionut Erdeli
22 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  crisulnegru Mier Feb 23, 2011 3:57 pm

Si cum ramane ? Pentru Crisul Negru ne trebuie doua permise de la doua asociatii ? Asta chiar ca suna a hotie !Nu mi se pare corect pentru cei care suntem din zona .Atunci permisul anpa nu mai are valoare ?

crisulnegru

Numarul mesajelor : 30
Localizare : cele trei crisuri
Ocupatia : "nas" de pesti
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Mier Feb 23, 2011 4:25 pm

mihai a scris:Pai si la Aqua Crisius cine mai face permis? pentru Ginta -Taut nu are rost, hai sa fim seriosi , iar Livada la fel Surprised

Stai, Mihai, usoor ! Abia acum se complica treaba ...Pana acuma, populam 4 balti, ca apele publice erau ale tuturor...Da' amu ???? Ce s-o populat pe balti, a fost ...acu' va fi mai putin, ca trebe si pe Cris, si pe Colector, si-n baraje !!!....Nu crezi ca incepe sa devina interesanta treaba ??? De ce crezi tu ca nu mai sunt raspunsuri ??? De rusine si timiditate ? Haideee...

ps: pt cine-i curios, pot reveni cu " povesti vanatoresti " la obiect, cu personaje din " elita "....desi nu fac obiectul forumului, sunt enteresante !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  davidco_m Mier Feb 23, 2011 8:05 pm

zsolty a scris:da
cei de la aqua crissius pot pescui doar pe tronsonul ginta-taut
Salut
Mi se pare ca au mai primit o portiune din Crisul Ngru care este in judetul Arad Smile)
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Mier Feb 23, 2011 8:26 pm

da au primit
dar aci era vb de jud bihor Wink
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  davidco_m Mier Feb 23, 2011 8:51 pm

o fi dar membrii aqua pot merge si in judetul ARAD :: Very Happy ! cu banii de benzina plateau diferenta la AJVPS Twisted Evil
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Mier Feb 23, 2011 9:24 pm

Very Happy Very Happy
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Mier Feb 23, 2011 10:33 pm

Ai dreptate Vasile , de aia nu primeam eu raspuns repede in legatura cu popularile ... oricum tot in balti o sa populeze pentru ca pe alea sunt mai siguri decat crisuri , mai ales ca anul viitor cine stie.... iar daca ma gandesc mai bine cine stie si cu baltile cum o fi

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  orion Mier Feb 23, 2011 10:34 pm

Bravo pentru AJVPS!!!

Mai astept doar sa vad tarifele saptamanale, lunare si anuale pe care le vor percepe pentru membrii din alte asociatii pentru accesul la zonele de pescuit castigate.

Caci tare imi este teama ca au pus ceva tarife atat de mici ca-i mai rentabil sa faci permisul de pescuit la altii si sa iti iei doar accesul pentru 1-2 zone care te intereseaza la AJVPS Bihor.
orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  zsolty Mier Feb 23, 2011 11:08 pm

nu cred ca o sa fie permis doar pe o anumita zona Wink
in ung sa ai acces la atatea ape ai sari de 1000 ron linistit
cred ca asa va fi
cei de la avps doar pe ape ajvps
cei de la aqua crissius doar pe aqua crisius
da poti avea si in ambele locuri
sigur nu se va elibera permis doar pe o anumita zona
nici in ung nu se elibereaza asa numa pe cris sau numa pe canal sau numa pe o balta
v-om trai si v-om vedea ce va fi
sper sa se faca un pic de ordina ca ce a fost ultima perioada a fost sub orice critica
mai multi greblari decat pescari Embarassed
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  orion Joi Feb 24, 2011 9:49 am

Nici eu nu stiu cum va fi ... dar:

Am citit si ordinul 15 / 2011 si acolo am vazut cateva lucruri deosebit de importante:

- tarifele de acces in baza carora s-au castigat zonele de pescuit nu pot fi modificate 5 ani (decat cu rata inflatiei) si avand in vedere ca AJVPS Bihor a obtinut 100 de puncte, aceasta inseamna ca stabilit cele mai mici tarife de acces, adica tariful saptamanal de acces este de maxim 5 lei pentru o zona, tariful lunar de acces este de maxim 10 lei pentru o zona iar tariful anual este de maxim 20 de lei pentru o zona.

- chiar si pe spatele permisului ANPA 2011 primit de la orice asociatie din Romania scrie urmatoarele: "Permisul de pescuit are valabilitate in toate habitatle piscicole naturale.Pentru zonele de pescuit in care s-au eliberat autorizatii de pescuit recreativ/sportiv, detinatorul are obligatia de a respecta regulamentul propriu al acestora."

- orice asociatie de pescari care a primit autorizatie de pescuit sportiv este obligata sa elibereze permise de pescuit sportiv (permise ANPA 2011) catre pescari fara perceperea de taxe suplimentare (art. 8 )

Cred ca orce asociatie de pescari va fi obligata conform legii sa permita accesul la zonele pentru care a primit autorizatie de pescuit oricarui posesor de permis ANPA 2011, la un anumit tarif si conform unui regulament propriu de pescuit.
orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Joi Feb 24, 2011 10:09 am

@ Orion, pe mine nu m-a mai interesat problema taxelor, reducerilor si altor tarife ale Ajvps de cand m-am "protocolit " pe vechiul sistem !...Dar ce spui tu, e interesant ! Si chiar merita dezbatut, dar, din pacate, nu va fi nimeni interesat de problema , la fel cum nu i-a interesat nici pe studenti, nici pe pensionari, etc problema taxei ANPA ! Suntem prea fuduli sa recunoastem ca ne-ar prinde bine cateva zeci de lei in buzunar , decat sa-i dam aiurea...Iar dupa ce i-am platit, mergem la un colt de strada si numaram cu degetele tremurande banii care nu ne mai ajung nici de pita ! Treaba asta a mai sesizat-o si kiske (seful de trib !) , a avut curaj s-o spuna indirect cuiva de pe forum, si ...a disparut topicul repectiv !!!!....Eu recunosc ca e cel putin ciudat, daca nu de neinteles modul de gandire referitor la taxele Ajvps a unor categorii de pescari...Dar, asa vor ei, asa sa fie !

Voi urmari sa vad, de curiozitate, reactiile postarii tale ! Sa am surprize ? N-as crede !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  vali_z Joi Feb 24, 2011 1:01 pm

Daca eu stau in Tinca( intre baraju Ginta si baraju Taut)si miam facut permis la AJVPS, acum trebuie sami fac permis si la aquacrisus ?
la ei (Aquacrisus)e 60de ron, din care 30 e taxa Anpa. Cum va fi voi avea 2 tichete ANPA ?

Question Question Question
vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  pescar_it Joi Feb 24, 2011 1:36 pm

Astazi am fost sa intreb cum e cu permisele la AJVPS si au zis in felul urmator: Eu cu permis de alta filiala, ca sa pot pescui pe toate zonele pentru care a primit autorizatie de pescuit (AJVPS-ul) trebuie sa fac permis la ei, defapt platesc numai 110 Ron ca permisul ANPA 2011 costa 30 Ron pe care il am de la asociatia unde m-am inscris. Asta este regula la ei !!!!!!!!!!!! bounce
pescar_it
pescar_it

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar_IT
Data de inscriere : 22/01/2011

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  mihai Joi Feb 24, 2011 2:09 pm

Da , pai pierzi numa 30 de lei daca ai facut la aqua c si mai faci si la ajvps... nu-i chiar asa de rau, numai ca la aqua crisius o sa faca permis cei din zona Ginta-Tinca ... altcineva nu prea vad rostul Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  orion Joi Feb 24, 2011 11:04 pm

@B Vasile ... dupa cum am mai spus nu am intrat pe forum decat foarte tarziu tocmai pentru ca nu imi plac polemicile si discutiile in contradictoriu aiurea. Nu sunt si nici nu am fost membru al unei asociatii de pescuit din Bihor. Sunt detasat in Oradea dar sunt din Timisoara. Sunt de membru al unei asociatii de pescuit din Timisoara desi in ultimii 3 ani am pescuit doar in Bihor. Totul legal si in baza cartonului ANPA.

Pentru mine, noile modificari de legislatie sunt destul de clare.

Odata ce ai permisul de pescuit ANPA valabil, poti merge linisti la orice asociatie care a primit de la ANPA in administrare o zona de pescuit ca sa iti achizitionezi dreptul de acces la acea zona de pescuit in baza tarifelor saptamanale, lunare sau anuale pentru respectiva zona de pescuit. In cazul AJVPS Bihor acestea sunt cele minime posibile deoarece altfel nu puteau obtine punctajul minim.

Acele tarife vor fi publice, vor fi afisate pe site-ul ANPA si sunt identice cu cele care au fost stabilite de asociatii si comunicate la ANPA atunci cand au concurat cu alte asociatii pentru zona de pescuit. (art. 8 punctele 2,3,4 din ordinul 15/2011: Asociatiile de pescari sportivi pot percepe un tarif, saptamanal, lunar, anual, de acces in zona de pescuit autorizata pentru serviciile de organizare a pescuitului si derularea obligatiilor prevazute la alin. (1).Tarifele de acces se vor stabili pentru toata perioada de valabilitate a autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv de catre asociatiile de pescari sportivi, vor fi indexate anual cu rata de inflatie si vor fi aduse la cunostinta ANPA pana la data de 1 februarie. Pentru o informare corecta a pescarilor sportivi, ANPA va publica pe site-ul www.anpa.ro lista asociatiilor pe zone si tarifele practicate de acestea.)

Pentru asociatiile care se joaca cu legile este prevazuta si sanctiunea la art. 10 din acelasi act normativ: "De asemenea, ANPA poate suspenda sau retrage autorizatia de pescuit recreativ/sportiv in cazul in care nu sunt respectate obligatiile mentionate la art. 8 si conditiile care au stat la baza eliberarii acesteia."

In plus pentru persoanele care se joaca cu legea din cadrul asociatiilor care se joaca cu legea, mai exista varianta plangerilor penale, care din cate se pare (vezi cazul vamesilor) vor fi altfel tratate de catre Politie, Parchet sau chiar DNA.

orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  PETER Vin Feb 25, 2011 11:32 am

Care este soarta apelor de munte? Acolo cum vom pescui?
PETER
PETER

Numarul mesajelor : 40
Localizare : Cluj
Ocupatia : Signmaker
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Feb 25, 2011 12:13 pm

Din cate am citit pe ici pe colo, am inteles ca merg toate aproape la RNP! Acolo s-au stabilit regulile http://www.rosilva.ro/news.php?id=15

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty permis

Mesaj  loci70 Vin Feb 25, 2011 5:22 pm

orion a scris:@B Vasile ... dupa cum am mai spus nu am intrat pe forum decat foarte tarziu tocmai pentru ca nu imi plac polemicile si discutiile in contradictoriu aiurea. Nu sunt si nici nu am fost membru al unei asociatii de pescuit din Bihor. Sunt detasat in Oradea dar sunt din Timisoara. Sunt de membru al unei asociatii de pescuit din Timisoara desi in ultimii 3 ani am pescuit doar in Bihor. Totul legal si in baza cartonului ANPA.

Pentru mine, noile modificari de legislatie sunt destul de clare.

Odata ce ai permisul de pescuit ANPA valabil, poti merge linisti la orice asociatie care a primit de la ANPA in administrare o zona de pescuit ca sa iti achizitionezi dreptul de acces la acea zona de pescuit in baza tarifelor saptamanale, lunare sau anuale pentru respectiva zona de pescuit. In cazul AJVPS Bihor acestea sunt cele minime posibile deoarece altfel nu puteau obtine punctajul minim.

Acele tarife vor fi publice, vor fi afisate pe site-ul ANPA si sunt identice cu cele care au fost stabilite de asociatii si comunicate la ANPA atunci cand au concurat cu alte asociatii pentru zona de pescuit. (art. 8 punctele 2,3,4 din ordinul 15/2011: Asociatiile de pescari sportivi pot percepe un tarif, saptamanal, lunar, anual, de acces in zona de pescuit autorizata pentru serviciile de organizare a pescuitului si derularea obligatiilor prevazute la alin. (1).Tarifele de acces se vor stabili pentru toata perioada de valabilitate a autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv de catre asociatiile de pescari sportivi, vor fi indexate anual cu rata de inflatie si vor fi aduse la cunostinta ANPA pana la data de 1 februarie. Pentru o informare corecta a pescarilor sportivi, ANPA va publica pe site-ul www.anpa.ro lista asociatiilor pe zone si tarifele practicate de acestea.)

Pentru asociatiile care se joaca cu legile este prevazuta si sanctiunea la art. 10 din acelasi act normativ: "De asemenea, ANPA poate suspenda sau retrage autorizatia de pescuit recreativ/sportiv in cazul in care nu sunt respectate obligatiile mentionate la art. 8 si conditiile care au stat la baza eliberarii acesteia."

In plus pentru persoanele care se joaca cu legea din cadrul asociatiilor care se joaca cu legea, mai exista varianta plangerilor penale, care din cate se pare (vezi cazul vamesilor) vor fi altfel tratate de catre Politie, Parchet sau chiar DNA.

toata chestia asta cu tronsonizarea crisului este o prostie in sensul ca fiind o apa publica toti pescarii inscrisi la o asociatie si au tichet anpa au dreptul sa pescuiasca pe apa publica. in alta ordine de idei...daca chiar sa ajuns la impartirea apelor ar fii trebuit facuta pina la 31 dec.ca omul cind merge sa-si scoata permisul sa stie la ce asociatie sa mearga in functie de unde vrea sa pescuiasca in anul in curs. daca stau sa astept in fiecare an pina la sfirsitul lui februarie sa se hotareasca care asociatie ce apa concesioneaza nu imi scot permisul pina atunci?si daca vreau sa ies la un peste si te intreaba de permis pentru anul in curs ce zici?asa ceva numai la noi poate fii in tara asta a lui papura...si cei care si-au scos permisele de buna cuviinta in 3 ian.la alte asociatii cu gindul ca umbla oricum numai pe cris (si eu fiind in situatie) ce se intimpla?te certi pe malul crisului sa te poti prin sali de judecata?sau se bate o chestie in cuie pina in 31 dec. sau atunci se aplica numai la anul
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  ssebi Sam Feb 26, 2011 2:08 pm

davidco_m a scris:
zsolty a scris:da
cei de la aqua crissius pot pescui doar pe tronsonul ginta-taut
Salut
Mi se pare ca au mai primit o portiune din Crisul Ngru care este in judetul Arad Smile)
cheers cheers lol! lol! lol! lol!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty IMPORTANT COMUNICAT

Mesaj  nimrod Lun Feb 28, 2011 10:34 am

COMUNICAT AL APS AQUA CRISIUS

1. APS AQUA CRISIUS A CONTESTAT DECIZIA COMISIEI DE EVALUARE A SOLICITARILOR DE ATRIBUIRE A ZONELOR DE

PESCUIT- REZULTATUL VA FI COMUNICAT MARTI 1 MARTIE, FIIND PREGATITA SA ACTIONEZE PENTRU APARAREA

INTERESELOR LEGALE PANA LA CELE MAI INALTE FORURI.
2. AJVPS BIHOR NU ESTE O STRUCTURA DE STAT, ESTE O ENTITATE PRIVATA, IAR UZURPAREA DE CALITATI OFICIALE

ESTE O INFRACTIUNE PE CARE VOM CERE AUTORITATILOR COMPETENTE SA O SANCTIONEZE

3. ZVONURILE LANSATE SI INCERARILE DE MANIPULARE ALE ANGAJATIILOR AJVPS BIHOR SUNT IN AFARA LEGII, IN

CONTRADICTIE CU NORMELE EUROPENE DE CONVIETUIRE, FIIND NISTE RAMASITE ALE VREMURILOR NU DEMULT TRECUTE,

APS AQUA CRISIUS CONDAMNA PUBLIC ASTFEL DE INCERCARI

4. LEGISLATIA ACTUALA CARE SE POATE CONSULTA PE SITE-UL NOSTRU LA "LEGISLATIE", ARATA FOARTE CLAR MODUL

DE PRACTICARE A PESCUITULUI IN HABITATELE PISCICOLE NATURALE, UNDE "CARNETUL DE MEMBRU" NU ESTE O

CONDITIE PENTRU PESCUIT, CONDITIILE PE CARE TREBUIE SA LE INDEPLINEASCA PESCARII FIIND PERMISUL DE

PESCUIT "ANPA", ACHITAREA TARIFELOR PENTRU ZONA DE PESCUIT, RESPECTAREA REGULAMENTELOR VALABILE PE ZONA

DE PESCUIT(ORDINUL MA 15/2011), ACHITAREA TARIFELOR DE ACCES IN ARIILE NATURALE PROTEJATE (ORDINUL MMP

1142/2010)

5. AJVPS BIHOR VA TREBUI SA RASPUNDA, MORAL, SI IN PRIMUL RAND IN FATA MEMBRILOR PROPRII, PENTRU

SITUATIA DEZASTRUOASA IN CARE AU AJUNS HABITATELE PISCICOLE NATURALE, RISIPA RESURSELOR FINANCIARE- SA

NE CONTRAZICA FACANDU-SI PUBLICE STATELE DE PLATA, LIPSA UNEI STRATEGII DE DEZVOLTARE, LIPSA PROIECTELOR

SI ABIA APOI SA SE OCUPE DE SITUATIA ALTOR ASOCIATII LEGAL CONSTITUITE

6. ANGAJATII AJVPS NU AU NICI UN DREPT DE CONTROL AL ACTIVITATII DE PESCUIT, NEFIIND ABILITATI SA

LEGITIMEZE PERSOANE, FATA DE AGENTII DE PAZA (CUSTOZII) APS AQUA CRISIUS CARE PE TERITORIUL ARIILOR

PROTEJATE AU DREPT DE CONTROL SI SANCTIUNE A TUTUROR ACTIVITATILOR CONFORM LEGII.

7. APS AQUA CRISIUS ISI APARA INTERESELE MEMBRILOR NUMAI IN CAZUL IN CARE CEI LEZATI DEPUN PLANGERI

SCRISE INREGISTARTE LA SEDIUL ASOCIATIEI

8.APS AQUA CRISIUS INTELEGE SA INFORMEZE PESCARII ASUPRA LEGISLATIEI, REGULAMENTELOR DIN ARIILE

PROTEJATE CARE LE ADMINISTREAZA, SA DESFASOARE ACTIVITATI CONSTRUCTIVE PENTRU IMBUNATATIREA CONDITIILOR

HABITATELOR PISCICOLE NATURALE, EDUCAREA TINEREI GENERATII, RESPECTAREA LEGALITATII, AMENAJAREA DE

SPATII PUBLICE DE RECREERE ETC.

PRESEDINTE EC. MIHAI TOGOR

25.02.2011

http://www.aquacrisius.ro/index.php/legislatie/38-legislaie/108-important-comunicat

nimrod

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 24/02/2009

http://[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/nimrod.jpg/][IMG]http:

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Lun Feb 28, 2011 11:23 am

Ajvps trebuie sa inteleaga odata pentru totdeauna ca supravietuieste din banii pescarilor si nu invers. Actuala legislatie nu te mai obliga la asociere deci iarasi AJVPS va pierde multi bani, numai ca sunt pescari care nu cunosc acest lucru. AJVPS este obligata prin ord 15/2011 sa permita oricarei persoane ce posada permis de pescuit indiferent ca este sau nu memebru intr-o asociatie sa pescuiasca pe apele publice ce le are cesionate. Este o conditie care a stat la bazza acordarii cesiunii.
Deabia astept sa vad ce fata or sa faca cand o sa merg cu permis luat de la ANPA sa imi dea dreptul de pescuit pe apele publice care le au cesionate
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Lun Feb 28, 2011 11:48 am

@ nimrod , nu ma privesc disputele juridice intre Togor, Ajvps, Livada, etc... Nu depind de mine, nu le pot influenta, asa ca stau alaturi si urmaresc ce se intampla .
Ce cred ca e benefic, e faptul ca nu canta toti aceeasi melodie, ca atunci ar fi vai si amar de mama noastra pescareasca ! Avand in vedere ca se incearca spargerea unor monopoluri care se cred indestructibile, eu cred ca e in avantajul pescarilor !
Citindu-ti postarea si link-ul respectiv ,sincer , m-am apucat de haulit pe campuri !!! Pai voi aveti impresia ca se vor face publice salariile de la Ajvps ??? Cand le-am zis aici ca un secretar de filiala din judet "sparge " la 50 (cinci zeci ) de milioane LUNAR numai pt el , s-a luat o pauza de ras pe forum....ulterior, prin diverse afirmatii mi-a fost confirmat ce-am zis ...Inclusiv pe alt forum !! Si-a fost gasit si vinovatul :raposatul Silaghi (D-zeu sa-l ierte )...In buna traditie romaneasca ,mortu-i de vina ...noi nici usturoi n-am mancat, nici gura nu ne miroase !
Faceti niste calcule simple, elementar si ridicol de simple, si echivalati banii de populari cu cei de salarii pe judet ...O sa ajungeti la concluzia ca proverbul romanesc : "pestele de la cap se-mpute " s-a nascut pe baza activitatii Ajvps....La fel si continuarea :" si se curata de la coada " (adica-i curatam pe pescari !!)...
Deci , nimrod (ce nume cu rezonanta stelara ai !) ,Ajvps-ul nu baga in seama pe nimeni, vezi cum l-a pasat pe White Shark la CPO sa rezolve cu taxa ANPA, iar Tibi CPO (prezidentul onor clubului oradean ) se lamenta ca prin munca deosebit de onorifica, gratuita si surmenanta ce-o face , ar vrea, dar nu poate de Ajvps, care nu-i aproba propunerile....Deci,ceva de "vacanta mare" ...Si le merge...sau le mergea...ca ...s-a cam schimbat boierul, nu e cum a fost ..

Inca sunt ff multe de spus !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  MIHNEA FLORIN Lun Feb 28, 2011 6:32 pm

@nimrod
am auzit ca Aqua Cr.pretinde taxa de acces pe anumite portiuni de rauri!..poti sa ne spui care ar fi acestea!

@ all

uni reprezentanti AJVPS sustin in continuare ca ,,Canalul Colector nu este apa publica si in cazul in care vor elibera permise pe zone acesta nu va intra in categoria publica!
va inteb>>daca acest canal apare in lista cu ape publice ANPA...concesionata de AJVPS...DE CE NU ESTE APA PUBLICA??!!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  yulyan33 Lun Feb 28, 2011 7:07 pm

@mihnea nu te lua dupa ceea ce zice AJVPS, acelasi lucru l-au spus si anul trecut. Efectiv cred ca ne mai pot minti dar nu mai este asa:
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&id=1&id_submeniu=30
Aici gasesti impartirea apelor din toata tara. Cei de la AJVPS nu recunosc nici legea 317/2009, daca afirma acest lucru. Macar sa nu ne mai minta.
CANALELE DIN BIHOR SUNT APE PUBLICE.

yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  B Vasile Lun Feb 28, 2011 7:37 pm

@ MIHNEA FLORIN, de taxa lui Togor, habar n-am, poate aflam de la altii care-s in tema.
Iar ce sustine domnul ala al tau pe alt forum = gheata la mal, tzurtzuri la cur ! Asta in limbaj meteo, civilizat ! Acelasi lucru il sustin de ani buni...dar permisele Livada si Aqua (cu tichetul ANPA alaturat ) au fost perfect valabile la orice control !!
Nenea ala al tau, la care te referi, si care se face zidar si se bate cu porotermu-n pectoral ca el nu va da la oricine posibilitatea sa plateasca acea taxa de pescuit pe apele concesionate de catre ANPA catre AJVPS, are deficiente evidente in intelegerea unor legi, documente, contracte, etc....Cu indulgenta ma rezum la atata...Adica atata poate...Intelege-ma tu cum trebe, si treci peste...
Explica-i (desi au mai facut-o multi ) ca ANPA concesioneaza obiectul muncii noatre din ape, adica pestii ! Daca el si-a concesionat crucea Sf. Andrei de la bariera, tarlaua de porumb de la varu Sandel, lisitele de pe Cris, apa ce curge pe Colector....Sa fie sanatos...Noi avem treaba cu pestii din ape ...Asta treaba e reglementata de ANPA...In privinta asta, el e acea mica granula miscatoare in galeata de nada ....nesemnificativ !....pus acolo pt votul interesat ce-l da ! El nu poate urmari logica unui document...de la antet sare direct la stampila si semnatura...apoi da in bobi sa vada ce iese !!!
Florine, draga, considera-l din cristal ...treci cu privirea prin el...orice vei vedea va fi mai inteligibil si coerent !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv - Pagina 2 Empty Re: Proiect de ordin privind pescuitul recreativ sportiv

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum