Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AVPS Livada

+24
george or
MIHNEA FLORIN
mihai
pescarus
Harangus Marius
Ovi_1919
Admin
marius
Musti
dinu profesoru
tIbI_iosIA
roberto
davidco_m
alex_24ARN
sztufi
Nagy Victor
Tibi-CPO
Adriann
zsolty
yulyan33
Hanumanfish
Ssebastian
crisulnegru
Ionut Erdeli
28 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Vin Mar 12, 2010 2:07 am

@marius
DA poti pescui pe canalul colector,toate informatiile le poti gasi la sediul AVPS Livada str Motilor nr 2 tel 0259 430511.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Musti Vin Mar 12, 2010 9:43 am

dinu profesoru a scris:@Musti
vad ca totusi cel care jigneste esti tu,limbajul meu suburban era adresat nesimtitilor care pescuiau in prohibitie pe Valea Iadului si cautau fel de fel de explicatii pentru faptul ca incalcau legea.Bineinteles eu cred ca si tu faci parte din gasca lor,in consecinta am un sfat pentru tine:
STAI FRUMOS IN BANCA TA SI UITA-TE IN OGLINDA...nici pe departe nu esti atat de frumos si de destept pe cat te crezi,din contra pozele tale denota cu totul altceva........
Domnule,
Jos palaria pt. modul in care ocolesti mereu subiectul. Eu iti pusesem acolo intrebarea punctuala despre dreptul meu de a pescui cu permis AJVPS pe Crisul Repede de la Tileagd la podul CFR Oradea, unde ziceai tu ca doar membrii APS Livada sunt in legalitate (nefondat, dupa parerea mea, ordinul pe baza caruia Livada administra acele ape fiind deja abrogat de vreo 2 luni). Te-am intrebat clar: am sau n-am dreptul conform legilor in vigoare in acel moment? Iar tu mi-ai raspuns printre insulte ca n-ai tu timp sa sapi in legislatie. Asta in timp ce tu ii sfatuiai pe oamenii care nu apucasera sa se documenteze despre cum sta treaba sa-si faca obligatoriu permis de Livada. Cand, de fapt permisul ANPA le era suficient, indiferent din ce asociatie proveneau. Furnizarea de informatii false in vederea obtinerii de foloase materiale necuvenite se poate incadra la inselaciune. Ajungea ca cineva sa faca o plngere la Parchet. Despre asta te avertizasem acolo. Te simti jignit? Discutia e publica, cei interesati pot verifica ce spun acum.
Apoi, iti spun o chestie, asa, sa vezi cat de penibil esti. N-am mai pescuit pe Valea Iadului cred ca mai bine de 5 ani. Si nici nu ma simt ca facand parte din diverse "gasti". Ca aveai tu razboaiele tale cu altii, pe mine nu ma priveste. Eu te intrebasem ceva si tu m-ai insultat.
Astept amuzat sa-mi spui ce-i in capul tau cand te referi la pozele mele. Acuma, ca-s urat, n-am ce face, si-a batut natura joc de mine... Da' daca tot te-ai legat de ele, poate dezvolti... Te deranjeaza ca de cativa ani practic C&R sau ce?
Iar despre banci si alte indemnuri, abtine-te!

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Vin Mar 12, 2010 10:49 am

@Musti
ti-am spus ca te crezi mai destept decat pari,decizia de atribuire nr 318 era perfect valabila la data discutiei din pct de vedere legal,sentinta definitiva de la Curtea Suprema a fost data la un an dupa polemicile avute,eu am actele cu care pot dovedi ce sustin la sediul asociatiei esti invitatul meu sa le consulti poate vei intelege in sfarsit ideea.
Esenta este ca decizia in sine NU era anulata prin abrogarea sau modificarea legislatiei,ea putea fi anulata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva,au existat trei procese in acest sens,toata documentatia se gaseste la sediul asociatiei si poate fi consultata.
Referitor la statul in banca am sa fiu mai explicit:
in masura in care ma mai jignesti pe mine personal,tot personal am sa-mi fac timp sa te caut ca sa rezolvam problema.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Musti Vin Mar 12, 2010 11:57 am

dinu profesoru a scris:@Musti
ti-am spus ca te crezi mai destept decat pari,decizia de atribuire nr 318 era perfect valabila la data discutiei din pct de vedere legal,sentinta definitiva de la Curtea Suprema a fost data la un an dupa polemicile avute,eu am actele cu care pot dovedi ce sustin la sediul asociatiei esti invitatul meu sa le consulti poate vei intelege in sfarsit ideea.
Esenta este ca decizia in sine NU era anulata prin abrogarea sau modificarea legislatiei,ea putea fi anulata printr-o hotarare judecatoreasca definitiva,au existat trei procese in acest sens,toata documentatia se gaseste la sediul asociatiei si poate fi consultata.
Referitor la statul in banca am sa fiu mai explicit:
in masura in care ma mai jignesti pe mine personal,tot personal am sa-mi fac timp sa te caut ca sa rezolvam problema.
Dupa cum stii, toate instantele de judecata prin care ai trecut au dat aceeasi sentinta. Nefavorabila tie. Ca procesul de justitie e lung si ca il poti lungi prin recursuri succesive, pana ajungi la Curtea Suprema, e limpede. Dar eu te intrebasem sec: in conditiile in care am permis ANPA si sunt membru AJVPS Bihor, daca merg la pescuit pe apele pe care pretindeai exclusivitatea, pot fi considerat braconier? Si ca, avand noua lege in mana, mai puteam fi amendat de catre jandarmii cu care amenintai ca vii in control? In loc sa recunosti ca nu, ai preferat sa te exprimi cum te-ai exprimat la adresa mea. Asa ca nu stiu cine pe cine a jignit. Iar faptul ca ocolesti intrebarile care nu-ti convin este iarasi evident: nu-mi raspunzi, totusi, cu ce te-au deranjat fotografiile mele? Sau aruncam repede o vorba, la plezneala, si apoi ne dam loviti. Ai sa vii sa-mi spui ca te jignesc cerandu-ti clarificari, asa-i?
Cat despre amenintari, adevarul e ca nu ma surprind. Ma amuza. Te-as sfatui sa nu continui cu ele, ca nu-ti fac deloc bine la imagine. Wink

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Vin Mar 12, 2010 12:09 pm

dinu profesoru a scris:@marius
DA poti pescui pe canalul colector,toate informatiile le poti gasi la sediul AVPS Livada str Motilor nr 2 tel 0259 430511.
Eu am mai plecat acum vre-o 4-5 ani de pe Les din cauza permisului desi fiind instiintat ca am voie cu permis AVPS Livada ,si sper ca anul asta sa ai dreptate si sa am voie pe colector.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 1:37 pm

marius a scris:
dinu profesoru a scris:@marius
DA poti pescui pe canalul colector,toate informatiile le poti gasi la sediul AVPS Livada str Motilor nr 2 tel 0259 430511.
Eu am mai plecat acum vre-o 4-5 ani de pe Les din cauza permisului desi fiind instiintat ca am voie cu permis AVPS Livada ,si sper ca anul asta sa ai dreptate si sa am voie pe colector.

Pe toate habitatele piscicole naturale pescuitul se realizeaza doar pe baza permisului ANPA.

Nu cunosc situatia de la balta les de acum 4-5 ani, in acest moment AJVPS Bihor detine licenta de acvacultura eliberata de ANPA pe acea balta.
Referitor la Canalul Colector acesta este un habitat piscicol natural clar specificat in lege, AJVPS Bihor nu detine licenta de acvacultura de la ANPA, nu se poate decalara detinatoare a dreptului de pescuit sau organizatoare a activitatii de pescuit pe aceste ape fara un document legal din partea ANPA.

Recomandarea mea este ca atunci cand cineva iti ingradeste un drept pe care il ai conform unei legi sa te adresezi autoritatilor statului (Politie si Jandarmerie). Chemarea Politiei sau a Jandarmeriei se face prin intermediul apelului la 112 si inregisrarea unei plangeri referitoare la ingradirea exercitarii unui drept. In mod normal dispeceratul trebuie sa trimita un echipaj mobil la aceaasta solicitare. Cred ca un agent de politie nu isi va permite sa nu respecte legea. Intotdeauna va verifica daca cel care realizeaza controlul are calitatea necesara pentru aceasta activitate in locul respectiv. Conform legii actuale, controlul activitatii de pescuit nu poate fi facut de catre un angajat al unei entitati private gen asociatie, fundatie, societate comerciala. In stabilirea de sanctiuni contraventionale sau incadrarea ca si activitate infractionala cu legatura la pescuit in habitate piscicole naturale, trebuie in mod obligatoriu prezenta unui reprezentant al statului abilitat prin lege sa constate contraventii si infractiuni specifice pescuitului. Asociatiile de pescari pot doar sprijini personalul cu drept de control din ANPA, prin personal propriu angajat si nu se pot substitui acestora.
Iar daca in cele din urma atat politistul/jandarmul cat si controlorul incalca legea obligandu-va sa parasiti un habitat piscicol natural acest lucru se numeste ABUZ, solicitati si pastrati un proces verbal din care sa reiasa cine si pe ce motiv va obliga sa faceti acest lucru, aveti grija sa semneze pe el si unul sau doi martori, nu semnati procesul verbal fara sa scrieti obiectiunile la acesta si mentiunea ca va rezervati dreptul de a contesta procesul verbal si de a solicita daune in instanta civila. Obligatoriu se va depune si o plangere penala catre persoanele care fac acest abuz.

Imi pare rau ca trebuie sa discutam aceste lucruri, despre ce au drept unii si altii si nu putem sa stam in aceiasi barca si sa luptam importiva sutelor de braconieri sau plasari.

Roberto

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 3:03 pm

Mai jos gasiti raspunsul ANPA Bucuresti la intrebarea formulata de AVPS Livada despre care ape sunt considerate HABITAT PISCICOL NATURAL si in care se poate pescui in baza permisului ANPA.
Toate apele care nu sunt habitate naturale sunt conform legii amenajari piscicole si pentru exploatarea acestora este necesara licenta de acvacultura eliberata tot de ANPA.

AVPS Livada - Pagina 5 5237daf50ea14635da836c232a010df8

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Admin Vin Mar 12, 2010 7:53 pm

roberto a scris:Pe toate habitatele piscicole naturale pescuitul se realizeaza doar pe baza permisului ANPA.

domnule roberto aici gresesti.............intradevar........se realizeaza doar pe baza cartelei ANPA pescuitul sportiv in habitatele naturale sau artificiale NEAMENAJATE.....
nu stiu daca ajvps are sau nu licenta de acvacultura pe canalul colector respectiv si putin imi pasa.........cert este ca a populat nu de multa vreme cu peste......ce spre deosebire de alte filiale nu am auzit..........

Si atat ajvps cat si aqua crisius cat si livada sunt din cate stiu eu ONG-uri.........si acestea sunt strict indicate ca toate ong-urile sa colaboreze intre ele........nu sa se fru fru reciproc una pe cealalta........dar atat timp cat interesul va fi numai de a umple buzunarul unuia sau altuia veci nu va fi ceva din apele noastre.........

P.s ca sa aflati de la mine...........nu sunt nici ajvps-ist nici nu tin cu o filiala sau orice alt fel de asociatii..........parerea mea este sa ne vedem noi de treaba......sa stam in bancile noastre si sa lasam libera noastra gandire sa aleaga la ce asociatie ne vizam sau nu permisul de pescuit.........
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty re;...

Mesaj  Ssebastian Vin Mar 12, 2010 10:28 pm

..pina cind va intereseaza buzunarul pina atunci nu va fi bine pt pescuit....in loc sa va uniti toti intr-o asociatie de pescuit , mai bine tergiversati ca una sau cealalta are sau nu drept de pescuit pe ce apa?..vai de voi toti...aqua...livada...cpo....rusine tuturor...mai bine v-ati gindii la viitorul pescuitului...unirea face tot...aaaaaa, am uitat banii vorbesc...mai bine ati tacea toti....sinteti doar niste parveniti care vor doar bani...nu uitati...in mormint nu se duce nimic....sinteti niste scursuri ale societatii care profita de pe urma virusatilor in ale pescuitului...huuuuuuooooo...lichelelor....vreti sa faceti ceva pt pescuit?...faceti infarct!!!...aqua....livada...ajvps....uniti-va...pina atunci nu va fi bine...si mai lasati laudele fiecare...nu renteaza ,sint pt fraieri ...eu mi-am deschhis ochii....pacat ca trebuie sa va adresez aceste cuvinte dar le meritati...va batetio joc de noi toti...toate trei asociatiile...improscati-va in continuare cu noroi...meritati...mai bine folositi fecale...au miros si asa macar va faceti si respingatori....huuuuuooooooo
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Vin Mar 12, 2010 10:37 pm

ssebastian a scris:..pina cind va intereseaza buzunarul pina atunci nu va fi bine pt pescuit....in loc sa va uniti toti intr-o asociatie de pescuit , mai bine tergiversati ca una sau cealalta are sau nu drept de pescuit pe ce apa?..vai de voi toti...aqua...livada...cpo....rusine tuturor...mai bine v-ati gindii la viitorul pescuitului...unirea face tot...aaaaaa, am uitat banii vorbesc...mai bine ati tacea toti....sinteti doar niste parveniti care vor doar bani...nu uitati...in mormint nu se duce nimic....sinteti niste scursuri ale societatii care profita de pe urma virusatilor in ale pescuitului...huuuuuuooooo...lichelelor....vreti sa faceti ceva pt pescuit?...faceti infarct!!!...aqua....livada...ajvps....uniti-va...pina atunci nu va fi bine...si mai lasati laudele fiecare...nu renteaza ,sint pt fraieri ...eu mi-am deschhis ochii....pacat ca trebuie sa va adresez aceste cuvinte dar le meritati...va batetio joc de noi toti...toate trei asociatiile...improscati-va in continuare cu noroi...meritati...mai bine folositi fecale...au miros si asa macar va faceti si respingatori....huuuuuooooooo
De la inceput mi-am dat seama ca e ceva cu tine..............stai flexat , m-am referit la faptul ca esti om dintr-o bucata Laughing Laughing Laughing cheers cheers cheers
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 10:57 pm

Admin a scris:
roberto a scris:Pe toate habitatele piscicole naturale pescuitul se realizeaza doar pe baza permisului ANPA.

domnule roberto aici gresesti.............intradevar........se realizeaza doar pe baza cartelei ANPA pescuitul sportiv in habitatele naturale sau artificiale NEAMENAJATE.....
nu stiu daca ajvps are sau nu licenta de acvacultura pe canalul colector respectiv si putin imi pasa.........cert este ca a populat nu de multa vreme cu peste......ce spre deosebire de alte filiale nu am auzit..........

Si atat ajvps cat si aqua crisius cat si livada sunt din cate stiu eu ONG-uri.........si acestea sunt strict indicate ca toate ong-urile sa colaboreze intre ele........nu sa se fru fru reciproc una pe cealalta........dar atat timp cat interesul va fi numai de a umple buzunarul unuia sau altuia veci nu va fi ceva din apele noastre.........

P.s ca sa aflati de la mine...........nu sunt nici ajvps-ist nici nu tin cu o filiala sau orice alt fel de asociatii..........parerea mea este sa ne vedem noi de treaba......sa stam in bancile noastre si sa lasam libera noastra gandire sa aleaga la ce asociatie ne vizam sau nu permisul de pescuit.........

Nu vreau sa intru iar intr-o polemica. Trecem de latura juridica, cu multumiri pentru incercarea de completare a unei legi si discutam doar lexical. Chiar incerc sa imi inchipui cum poate sa arate un habitat artificial neamenajat!!! Dar nu reusesc! Pentru ca asa ceva nu exista! (habitat artificial = nenatural, facut de om iar habitat neamenajat = natural, fara ca omul sa intervina).
Ordinul MADR nr. 20 / 2010 spune suficient de clar:
Art. 1. - Atribuirea dreptului de pescuit recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura (ANPA), in calitate de administrator al resursei acvatice vii.
Art. 2. - Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face in baza permiselor emise de ANPA si eliberate prin asociatiile de pescari sportivi, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Referitor la populari ... Evidenta in mod sigur o tine ANPA caci este interzisa popularea fara stiinta acestei institutii. Daca cineva este interesat de cat s-a populat si de catre cine puteti apela cu incredere la dl. Mihai Voda - Inspector Piscicol ANPA Bihor. Eu pot sa amintesc doar cateva din popularile din habitatele piscicole naturale realizate de AVPS Livada in prezenta ANPA: Acumularea Tileagd 100 kg puiet pastrav curcubeu, Acumularea Tileagd cu larve de salau – 0.7 milioane bucati, Acumularea Tileagd pui predezvoltat de stiuca 3000 bucati, Barajul Fughiu cu larve salau – 0.3 milioane bucati, Barajul Fughiu pui predezvoltat stiuca 3000 bucati, Barajul Tileagd (malul stang si drept) cu 100 kg puiet pastrav curcubeu danez, Acumularea Lugaj si cursul superior al Crisului Repede cu 20.000 bucati puiet pastrav predezvoltat. Toate aceste ape sunt habitate naturale si pe ele pot sa pescuiasca toti posesorii de permise ANPA.
Iar abuzurile de genul ... "noi am populat ... este apa noastra" nu pot sa sfarseasca decat cu o plangere penala.

Despre nesesitatea colaborarii intre asociatiile de pescari sunt absolut de acord.

Finalul postului tau mi-a adus o revelatie. Ai dreptate, noi trebuie sa stam in bancile noastre si sa alegem liberi locul unde ne vom face carnetele de membru (ca permisele sunt de la ANPA) ... dar ce ne facem ca sunt unii care pun in practica dictonul ... "vor exista smecheri atat timp cat se vor naste fraieri".
Dar nu la aceasta maxima m-a refer atunci cand spun revelatie. Ci la Legea nr. 363/2007 din 21/12/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii. La Art. 6 scrie "O practica comerciala este considerata ca fiind actiune inselatoare daca aceasta contine informatii false sau, in orice situatie, inclusiv in prezentarea generala, induce in eroare sau este susceptibila sa induca in eroare consumatorul mediu, astfel incat, in ambele ipoteze, fie il determina, fie este susceptibila a-l determina pe consumator sa ia o decizie de tranzactionare pe care altfel nu ar fi luat-o".
Refuz sa ma gandesc ce s-ar intampla daca la finalul anului 2010 se vor destepta vreo 4000 de membrii dintr-o anumita asociatie si vor solicita pe motiv de inselatorie si inducere in eroare la alegerea asociatiei din care doresc sa faca parte, iesirea din asociere si restituirea integrala contavalorii taxei platite in 2010, dobanzi penalizatoare si daune morale. Si apoi ar merge la o alta asociatie. Mai ieftina. Si poate mai corecta!

Aceasta discutie intentionez sa ramana doar in acest stadiu, nu o voi continua sau populariza pentru ca nu am un interes din a strica ceva ce s-a creat in timp. Vreau doar sa fim corecti unii cu altii! Si sa putem bea o bere impreuna chiar daca suntem din asociatii diferite. Caci pana la urma ne uneste o pasiune comuna. Si vor sa ne desparta niste conducatori.

Cu stima,
Roberto

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:01 pm

marius a scris:
ssebastian a scris:..pina cind va intereseaza buzunarul pina atunci nu va fi bine pt pescuit....in loc sa va uniti toti intr-o asociatie de pescuit , mai bine tergiversati ca una sau cealalta are sau nu drept de pescuit pe ce apa?..vai de voi toti...aqua...livada...cpo....rusine tuturor...mai bine v-ati gindii la viitorul pescuitului...unirea face tot...aaaaaa, am uitat banii vorbesc...mai bine ati tacea toti....sinteti doar niste parveniti care vor doar bani...nu uitati...in mormint nu se duce nimic....sinteti niste scursuri ale societatii care profita de pe urma virusatilor in ale pescuitului...huuuuuuooooo...lichelelor....vreti sa faceti ceva pt pescuit?...faceti infarct!!!...aqua....livada...ajvps....uniti-va...pina atunci nu va fi bine...si mai lasati laudele fiecare...nu renteaza ,sint pt fraieri ...eu mi-am deschhis ochii....pacat ca trebuie sa va adresez aceste cuvinte dar le meritati...va batetio joc de noi toti...toate trei asociatiile...improscati-va in continuare cu noroi...meritati...mai bine folositi fecale...au miros si asa macar va faceti si respingatori....huuuuuooooooo
De la inceput mi-am dat seama ca e ceva cu tine..............stai flexat , m-am referit la faptul ca esti om dintr-o bucata Laughing Laughing Laughing cheers cheers cheers

Marius ai dreptate! Desi cred ca am mai spus pe undeva ... respecte d-le ssebastian, si pt voblere si pt calitatea de om.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Vin Mar 12, 2010 11:03 pm

Deci si prin urmare avem un avocat printre noi....@roberto sau e juristul de la Livada!!el stie....ai zis ca ai fost pe colector si i-ai bagat pe controlori in ceata cu legile tale de nu mai stiau saracii pe unde sa fuga....Dar te intreb ceva:e adevarat ca fara tichetul de ANPA nu poti pescui nicaieri?din cate stiu eu asta nu sa eliberat inca!asa e?deci poti face parte din orice asociatie....fara acel tichet nu aveai ce cauta la pescuit!!!poti avea permisul vizat la zi daca nu ai tichetul.....!!!ai mai zis ca se poate pescui pe canale si ai venit si cu dovada!k!ma bucur ca mi-ai deschis ochii!am sa ma duc la Livada la pescuit cand mi so face chef de carasi!poate prind si un crap!!de la podul de peste canal in dreapta pana la balta e tot un canal colector banuiesc!am dreptate?Alex
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Vin Mar 12, 2010 11:22 pm

alex_24ARN a scris:Deci si prin urmare avem un avocat printre noi....@roberto sau e juristul de la Livada!!el stie....ai zis ca ai fost pe colector si i-ai bagat pe controlori in ceata cu legile tale de nu mai stiau saracii pe unde sa fuga....Dar te intreb ceva:e adevarat ca fara tichetul de ANPA nu poti pescui nicaieri?din cate stiu eu asta nu sa eliberat inca!asa e?deci poti face parte din orice asociatie....fara acel tichet nu aveai ce cauta la pescuit!!!poti avea permisul vizat la zi daca nu ai tichetul.....!!!ai mai zis ca se poate pescui pe canale si ai venit si cu dovada!k!ma bucur ca mi-ai deschis ochii!am sa ma duc la Livada la pescuit cand mi so face chef de carasi!poate prind si un crap!!de la podul de peste canal in dreapta pana la balta e tot un canal colector banuiesc!am dreptate?Alex
Alex ,
Roberto e alcineva din cine crezi tu ca e ,cred ca multi dintre noi am mai vb cu el Laughing ........eu unul nu stiu ce sa spun despre tine , habar nu am cum gandesti asa, tu ai fi deacord sa nu avem voie sa pescuim pana ce tampitii aia de la ANPA nu tiparesc tichetele?
No offence
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:29 pm

alex_24ARN a scris:Deci si prin urmare avem un avocat printre noi....@roberto sau e juristul de la Livada!!el stie....ai zis ca ai fost pe colector si i-ai bagat pe controlori in ceata cu legile tale de nu mai stiau saracii pe unde sa fuga....Dar te intreb ceva:e adevarat ca fara tichetul de ANPA nu poti pescui nicaieri?din cate stiu eu asta nu sa eliberat inca!asa e?deci poti face parte din orice asociatie....fara acel tichet nu aveai ce cauta la pescuit!!!poti avea permisul vizat la zi daca nu ai tichetul.....!!!ai mai zis ca se poate pescui pe canale si ai venit si cu dovada!k!ma bucur ca mi-ai deschis ochii!am sa ma duc la Livada la pescuit cand mi so face chef de carasi!poate prind si un crap!!de la podul de peste canal in dreapta pana la balta e tot un canal colector banuiesc!am dreptate?Alex

Trebuie sa dezamagesc.

Nu am nici o calitate la AVPS Livada. Si desi am permis de 3 ani acolo, nu am fost decat o singura data la pescuit pe balta Livada.

Nici avocat nu sunt. Din pacate.

Sunt un simplu pescar. Poate cu un simt al dreptatii prea ridicat!

Am avut la mine permisul ANPA din 2009 si chitanta prin care am platit la asociatie taxa pentru 2010.
Faptul ca am intarziat tiparirea si distribuirea noilor permise nu este vina pescarilor - acesta este raspunsul primit telefonic de la ANPA Bucuresti. Probabil ca inspectorii piscicoli au primit instructiuni in acest sens. Da parca ar fi prima data cand pescuim cu chitante. De controlat pe habitate piscicole naturale doar inspectorul piscicol poate sa o faca.

La Livada la pescuit poti sa mergi oricand doresti. Conditiile de practicare a pescuitului sportiv/recreativ pe acea zona sunt afisate la intrare dar cred ca se pot afla si pe internet. Din cate stiu eu AVPS Livada are ceva conventie cu o firma care detine dreptul de pescuit in baza unei licente de acvacultura de la ANPA si in baza acestei conventii membrii sai platesc mai putin. Pentru ceilalti pescari este ceva mai scump. Eu nu am platit caci am avut un carton galben valabil pentru o zi, carton primit de la ei cand am platit taxa de membru si taxa de pescuit. Mai am un carton pe care il voi folosi anul acesta.

Fir intins!

Cu stima Roberto

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:30 pm

marius a scris:
alex_24ARN a scris:Deci si prin urmare avem un avocat printre noi....@roberto sau e juristul de la Livada!!el stie....ai zis ca ai fost pe colector si i-ai bagat pe controlori in ceata cu legile tale de nu mai stiau saracii pe unde sa fuga....Dar te intreb ceva:e adevarat ca fara tichetul de ANPA nu poti pescui nicaieri?din cate stiu eu asta nu sa eliberat inca!asa e?deci poti face parte din orice asociatie....fara acel tichet nu aveai ce cauta la pescuit!!!poti avea permisul vizat la zi daca nu ai tichetul.....!!!ai mai zis ca se poate pescui pe canale si ai venit si cu dovada!k!ma bucur ca mi-ai deschis ochii!am sa ma duc la Livada la pescuit cand mi so face chef de carasi!poate prind si un crap!!de la podul de peste canal in dreapta pana la balta e tot un canal colector banuiesc!am dreptate?Alex
Alex ,
Roberto e alcineva din cine crezi tu ca e ,cred ca multi dintre noi am mai vb cu el Laughing ........eu unul nu stiu ce sa spun despre tine , habar nu am cum gandesti asa, tu ai fi deacord sa nu avem voie sa pescuim pana ce tampitii aia de la ANPA nu tiparesc tichetele?
No offence

de asta imi place de tine ... esti baiat istetz!

si nu esti singurul Smile

PS sa nu intelegi gresit partea cu placutul!

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Vin Mar 12, 2010 11:40 pm

Nu stiu cine e!!poate am discutat cu el poate nu!dar nu e normal sa faci chestiile alea pe malul apei!!!pt ce mai sunt platiti controlorii?hai sa mergem atunci toti la pescuit numai sa ne luam in gura cu ei si sa le aratam ce destepti suntem noi......si ei nu au ce face!!cam nasol!sau ei sunt pusi sa curete mizeriile de pe malul apei?tot asa am pus si eu o intrebare ..... AVEM VOIE SA PESCUIM FARA TICHETUL A.N.P.A.? stiu ca intrebarea e naspa dar e o intrebare si as vrea un raspuns la ea...........
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Vin Mar 12, 2010 11:45 pm

alex_24ARN a scris:Nu stiu cine e!!poate am discutat cu el poate nu!dar nu e normal sa faci chestiile alea pe malul apei!!!pt ce mai sunt platiti controlorii?hai sa mergem atunci toti la pescuit numai sa ne luam in gura cu ei si sa le aratam ce destepti suntem noi......si ei nu au ce face!!cam nasol!sau ei sunt pusi sa curete mizeriile de pe malul apei?tot asa am pus si eu o intrebare ..... AVEM VOIE SA PESCUIM FARA TICHETUL A.N.P.A.? stiu ca intrebarea e naspa dar e o intrebare si as vrea un raspuns la ea...........
Nici eu nu sunt deacord cu legile astea sa nu ma intelegi gresit ,e ceva iesit din comun .........dar nici sa stau acasa sa nu pot pescui din cauza celor de la ANPA , fiindca lor le e greu sa tipareasca niste tichete.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Vin Mar 12, 2010 11:46 pm

@roberto eu nu ma refer la pescuitul in balta!e un canal acolo care duce la balta!la acel canal ma refer!poate veni paznicul baltii sa ma taxeze sau sa ma controleze?
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:47 pm

alex_24ARN a scris:@roberto eu nu ma refer la pescuitul in balta!e un canal acolo care duce la balta!la acel canal ma refer!poate veni paznicul baltii sa ma taxeze sau sa ma controleze?

Habar nu am de nici un canal! Am fost doar o singura data acolo! Mergi si intreaba! Poate te lasa!

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Vin Mar 12, 2010 11:51 pm

roberto a scris:
alex_24ARN a scris:@roberto eu nu ma refer la pescuitul in balta!e un canal acolo care duce la balta!la acel canal ma refer!poate veni paznicul baltii sa ma taxeze sau sa ma controleze?

Habar nu am de nici un canal! Am fost doar o singura data acolo! Mergi si intreaba! Poate te lasa!
Daca nu ai permis AVPS Livada te lasa ...........25ron pe zi.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Vin Mar 12, 2010 11:54 pm

alex_24ARN a scris:Nu stiu cine e!!poate am discutat cu el poate nu!dar nu e normal sa faci chestiile alea pe malul apei!!!pt ce mai sunt platiti controlorii?hai sa mergem atunci toti la pescuit numai sa ne luam in gura cu ei si sa le aratam ce destepti suntem noi......si ei nu au ce face!!cam nasol!sau ei sunt pusi sa curete mizeriile de pe malul apei?tot asa am pus si eu o intrebare ..... AVEM VOIE SA PESCUIM FARA TICHETUL A.N.P.A.? stiu ca intrebarea e naspa dar e o intrebare si as vrea un raspuns la ea...........

Iti raspund scurt de tot ... si apoi nu mai polemizez cu tine!

Nu stiu pentru ce sunt controlorii! Legile din Romania nu le dau nici un drept! AGVPS si federatiile trebuiau sa faca lobby pentru a avea in continuare drept de control. Si pentru a avea apele impartite! Si pentru a raspunde clar de ceea ce se intampla intr-o zona primita in administrare. Si eu cred ca legea este proasta si trebuie schimbata! Dar pana nu facem valuri (chiar daca acest lucru inseama sa refuzi un control) nimeni nu se va sesiza ca legile sunt strambe!

La chestia cu tichetul ANPA iti raspund cu doua intrebari! Cand iti schimbi buletinul cu ce act te legitimezi? Cand iti schimbi permisul de conducere nu mai conduci pentru ca nu il ai la tine?

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Sam Mar 13, 2010 12:05 am

@marius!banuiesc ca stii canalul!!de ce trebuie sa platesc daca nu sunt in balta?situatie asemanatoare la Paleu!multi nu platesc daca stau dincolo de sosea peste pod.....şi sunt carasi babani acolo!! @roberto eu nu caut cearta dar nu e acelasi lucru ....permisul si c.i.
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Sam Mar 13, 2010 12:08 am

@Alex
Sincer , habar nu am intreaba-l pe Dinu sau pe Nelu.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  alex_24ARN Sam Mar 13, 2010 12:14 am

Nu sunt eu mare pescar de stationar!!dar ma trebe sa ies si cu nevasta la pescuit si ma gandeam la canalul ala ..... distractie la bat de 4 m !
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 5 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum