Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AVPS Livada

+24
george or
MIHNEA FLORIN
mihai
pescarus
Harangus Marius
Ovi_1919
Admin
marius
Musti
dinu profesoru
tIbI_iosIA
roberto
davidco_m
alex_24ARN
sztufi
Nagy Victor
Tibi-CPO
Adriann
zsolty
yulyan33
Hanumanfish
Ssebastian
crisulnegru
Ionut Erdeli
28 participanți

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Dum Mar 14, 2010 9:39 pm

frumos ...

pana la urma serialul are happy end!

felicitari domnilor!

Roberto

PS
daca se lasa cu o bere/vin/cafea/sifon musai insist sa fiu anuntat

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Ssebastian Dum Mar 14, 2010 9:52 pm

roberto a scris:frumos ...

pana la urma serialul are happy end!

felicitari domnilor!

Roberto

PS
daca se lasa cu o bere/vin/cafea/sifon musai insist sa fiu anuntat
..daca se bea vin...vin si eu Laughing Laughing daca nu se bea imi voi cumpara eu...deci, is abtibild si eu...foarte lipicios.. Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Lun Mar 15, 2010 7:37 pm

eu sunt disponibil saptamana aceasta si cea viitoare,vinu',berea etc. daca iese ceva constructiv Very Happy

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Adriann Lun Mar 15, 2010 7:39 pm

Daca se pune umarul la ceva construciv,pentru pescari si pentru un pescuit sanatos ,ma ofer sa pun si eu umarul.Daca pot sa ajut,va puteti baza si pe mine!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Lun Mar 15, 2010 7:48 pm

Maine vor sosi permisele ANPA la sediul asociatiei,dar din cauza superbirocratiei si a incompetentei enorme de care dau unii dovada,toate tabelele cu cei care au achitat cotizatia pe 2010 trebuiesc refacute(desi la inceputul anului s-au facut conf. specificatiilor),iar eliberarea(sau cel putin completarea)permiselor va avea loc in prezenta inspectorului ANPA.
In consecinta eliberarea permiselor poate incepe in cel mai bun caz miercuri 17 martie...

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Lun Mar 15, 2010 9:54 pm

dinu profesoru a scris:Maine vor sosi permisele ANPA la sediul asociatiei,dar din cauza superbirocratiei si a incompetentei enorme de care dau unii dovada,toate tabelele cu cei care au achitat cotizatia pe 2010 trebuiesc refacute(desi la inceputul anului s-au facut conf. specificatiilor),iar eliberarea(sau cel putin completarea)permiselor va avea loc in prezenta inspectorului ANPA.
In consecinta eliberarea permiselor poate incepe in cel mai bun caz miercuri 17 martie...

Foarte bine!

Daca reprezentantul ANPA completeaza in fata membrului, ar fi bine ca toata lumea sa il intrebe ... ce facem cu braconajul!?

Dar cred ca doar "supervizeaza" actiunea de completare ... posibil chiar de la distanta.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Musti Lun Mar 15, 2010 11:05 pm

Da, da, da, prin sondaj telefonic... Cool

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Mar Mar 16, 2010 12:04 am

situatia nu e nici hilara nici de ras,poate putin tragicomica,eu am ramas consternat cand am auzit directiva de la Bucuresti,citez:
"permisele se vor elibera la sediul asociatiilor,personal si in prezenta inspectorului ANPA"...NO COMENT...

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Mar Mar 16, 2010 9:52 am

dinu profesoru a scris:situatia nu e nici hilara nici de ras,poate putin tragicomica,eu am ramas consternat cand am auzit directiva de la Bucuresti,citez:
"permisele se vor elibera la sediul asociatiilor,personal si in prezenta inspectorului ANPA"...NO COMENT...

Asta inseamna ca trebuie clonat dl inspector ANPA. Caci sunt mai multe asociatii decat inspectori.

Sau ne vom incolona pentru ridicarea permisului in fata asociatiei la ora si data stabilita de dl. inspector piscicol.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Mier Mar 17, 2010 12:25 am

@Dinu
Ce zici de popularea de la Fegernic , nimeni nu poate contesta nimic fiindca au vazut postarea ........de la asociatia ta pe cand un filmulet la fel de placut ?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Mier Mar 17, 2010 9:52 am

marius a scris:@Dinu
Ce zici de popularea de la Fegernic , nimeni nu poate contesta nimic fiindca au vazut postarea ........de la asociatia ta pe cand un filmulet la fel de placut ?

Cine a fost la Livada la pescuit nu prea are ce contesta din punct de vedere al existentei pestelui in balta, indiferent ca a mers pentru Catch&Release sau pentru Catch&Carry pescar

Pe site-ul AVPS Livada am gasit urmatoarele informatii legate de popularile 2010 - Lacul Livada (informatiile sunt scrise in 15 martie 2010)
- s-au populat saptamana trecuta 650 kg amur vara a doua (500 gr/buc) si 2.000 kg caras (50-100 gr/buc)
- urmeaza cam intr-o saptamana 1.000 kg crap vara a doua (700 gr/buc)
- dupa Paste se vor mai face populari doar cu crap consum (1,5 kg/buc) si mai mare

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  yulyan33 Mier Mar 17, 2010 3:43 pm

marius a scris:@Dinu
Ce zici de popularea de la Fegernic , nimeni nu poate contesta nimic fiindca au vazut postarea ........de la asociatia ta pe cand un filmulet la fel de placut ?
cati pestisori s-au bagat le Fegernic?
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Mier Mar 17, 2010 3:53 pm

yulyan33 a scris:
marius a scris:@Dinu
Ce zici de popularea de la Fegernic , nimeni nu poate contesta nimic fiindca au vazut postarea ........de la asociatia ta pe cand un filmulet la fel de placut ?
cati pestisori s-au bagat le Fegernic?
Pestisori Exclamation Question
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  marius Mier Mar 17, 2010 3:57 pm

Gata Yulyan , acum am terminat de numarat ......1048 de pestisori , alceva? Very Happy Very Happy Very Happy
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty AVPS Livada

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 4:53 pm

@YULYAN
Sincer ce numesti tu peste ? Ca pestisorii pentru tine ar fi de cate kg ? Si aici nu este vorba de populare ! Doresc sa ma uimesti ce numesti tu peste .Serios fara bascalie ,hai intra in ring si da-mi detalii te rog ... Very Happy
ps; De fiecare data intri cu un standard ,poate acest standard este greu de urmat .Si sigur mai mult ca sigur conteaza parerea ta ! Privind aceasta prisma sper sa nu critici vreun pescar care vezi doamne a retinut candva INAINTEA erei noastre C&R Very Happy .Acum cu noua eră C&R sper sa ne implici in noul nivel de evolutie a pescarului Bihorean.Revin la subiect vezi doamne un pescar Bihorean a retinut un peste care a avut sau va avea 1.5 sau 2,5 -4 kg .Sper ca in viitor sa nu-I ataci foarte tare ca vezi lumea bogatilor s-a cladit din saracia Romanilor de azi.Din acei bani care se aduna din buzunarul lor !. Sper ca nu ma intelegi gresit .Ca fapt divers si am o parere despre ...in general.(accept noiile idei) dar stii tu zicala nimic nu este nou sub Soare . sunny
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Admin Mier Mar 17, 2010 11:14 pm

Sincer asta e doar o parere fara sa o luati in nume de rau..................sunt un pescar care prefera c&r dar........pe mine nu ma impresioneaza cantitatea de peste populat in livada...........atata timp cat pe langa permisul pe care mi-l fac mi se cere o taxa suplimentara sa pescuiesc.......Cand o sa aibe si livada 1 balta pe care sa pot sa pescuiesc moca fara sa platesc alte zeci de taxe.........pe care sa o si populeze...........tot respectul a doua zi sunt la pescuit pe ea Smile
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Adriann Joi Mar 18, 2010 9:29 am

@Dl Dinu
Domnule Dinu,din cate am inteles eu sunteti administratorul baltii de la Livada.Am si eu o intrebare pentru dvs.
Daca imi fac permis AVPS Livada(ceea ce nu cred ca voi face niciodata)de ce mai trebuie sa platesc o "taxa"de 25 de lei pe zi?Ce implica aceasta taxa?Ce motiv as mai avea sa imi fac permis la AVPS Livada din moment ce platesc cu permisul in mana ca si pe oricare balta privata?
Multumesc!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 12:41 pm

Ariann a scris:@Dl Dinu
Domnule Dinu,din cate am inteles eu sunteti administratorul baltii de la Livada.Am si eu o intrebare pentru dvs.
Daca imi fac permis AVPS Livada(ceea ce nu cred ca voi face niciodata)de ce mai trebuie sa platesc o "taxa"de 25 de lei pe zi?Ce implica aceasta taxa?Ce motiv as mai avea sa imi fac permis la AVPS Livada din moment ce platesc cu permisul in mana ca si pe oricare balta privata?
Multumesc!


Cred ca trebuie sa ne obisnuim cu faptul ca pentru pescuit pe o amenajare piscicola trebuie sa platim. Asa este peste tot in lumea civilizata.

Permisul de pescuit ANPA este inclus in taxa indiferent de asociatie si are valabilitate pe toate apele din tara. (toate habitatele piscicole naturale)

Referitor la taxa pentru balta Livada corect este sa spunem ca fiind membru la AVPS Livada avem o redurece de 50% din taxa de pescuit valabila in tot timpul anului pe aceasta balta.
Comparativ intre cele doua asociatii, facem o analiza si observam ca si membrii AJVPS Bihor platesc mai multe taxele suplimentare decat membrii la alte asociatii. Si aici nu vorbesc numai de taxa suplimentara de prohibitie de 50 de lei care este optionala ci si de diferenta de aproape 55 lei intre cotizatiile la cele doua asociatii, diferenta pe care la AJVPS Bihor o plateste fiecare membru, chiar daca acesta nu va merge niciodata pe unul dintre lacurile pe care exista licenta de acvacultura sau pe apele de munte.

Si ca sa ii raspund si la @admin care intreaba "Cand o sa aibe si livada 1 balta pe care sa pot sa pescuiesc moca ... ?". Nu pescuiesti "moca" pe nici o balta a AJVPS Bihor, ci pescuiesti platind o taxa suplimentara cuprinsa intre 55 lei si 105 lei (daca vrei si perioada de prohibite) precum si fiind "sponsorizat" din taxa suplimentara de 55 de lei platita de orice pescar membru al AJVPS Bihor care nu merge pe acele balti.

Pentru toti pescarii care merg doar o data sau de doua ori pe an pe baltile cu acvacultura sau pe raurile de munte si prefera apele Crisurilor, Canalele Colectoare sau acumularile de pe Crisuri este mai rentabil din punct de vedere al banilor sa faca permis la AVPS Livada. Dar bineinteles mai sunt si alte motive in afara de cele financiare pentru care o persoana poate sa aleaga o asociatie sau alta.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Joi Mar 18, 2010 3:03 pm

Fratilor !, voi chiar nu aveti ceva discutie mai buna (constructiva) , oricare asociatie sau club poate practica orice taxa doreste Exclamation
PESCARUL ! decide unde-si investeste banii si-i da acolo unde primeste mai mult si mai bun Exclamation
Asa ca degeaba va tot zbateti sa-mi demonstrati cine-i mai bun , tot eu (PESCARUL) aleg Exclamation
NU aleg in functie de ce povesti mi se spun , aleg in functie de ce vad si in functie de ce mi se ofera pt. BANI MEI si asta se regaseste in nr. de membri Exclamation
Mai bine v-ati folosi energia pt. a rezolva problema braconajului si a umple gaurile din legislatie privind controlul si paza apelor (pestilor din apa), PINA CIND MAI AVEM CE PAZI !!!
Asociatiile si Cluburile de pescuit sportiv ar trebui sa-si uneasca fortele privind activitatile de paza , control si popularile apelor cu pesti , sustinute puternic de catre A.N.P.A. , care in afara de a stringe bani (care dispar pur si simplu) si citeva controale razlete nu stiu sa fi avut vre-o activitate mai insemnata , cel putin in judetul Bihor Exclamation
Asa ca nu va mai tot acuzati unii pe altii si nu va mai improscati cu kkt pt. ce a fost (toti ati fost odata agvpsisti) , incercati sa va concentrati asupra CE VA FI Exclamation

Cu respect un simplu pescar gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  yulyan33 Joi Mar 18, 2010 3:37 pm

Bine zis Victor, numai sa observe si altii acest lucru.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Joi Mar 18, 2010 4:09 pm

@admin
trebuie sa completez urmatoarele:
nu stiu pe care balta sau apa publica din vestul Romaniei poti sa-ti bati recordul personal la crap sau somn,dar pe Livada ai cele mai mari sanse(in ultimii trei ani s-au prins 5 somni over 50 kg si mai mult de 20 crapi over 20,stiuca cea mai mare cam la 9 kg),lucrul acesta ar trebui sa insemne ceva mai ales pentru pescarii C&R.
@ariann
e optiunea ta sa fii membrul unei asociatii,doar trebuie sa analizezi diferentele si sa alegi.
Cum spunea si Roberto taxa de 25 lei/zi este valabila doar pt. membrii AVPS Livada,poti retine caras,crap intre1-3kg,somn si stiuca intre 1-5 kg,max 5 kg/zi in taxa de 25 lei.
Tot pentru cei 25 lei ai toalete ecologice(4 buc), pubele de gunoi,suc si bere rece,iar din vara si doua dusuri,casute de inchiriat etc.
Acum tu ai optiunea de a compara ofertele si ramane sa alegi ce ti se potriveste mai bine.Succes.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Adriann Joi Mar 18, 2010 4:11 pm

dinu profesoru a scris:@admin
trebuie sa completez urmatoarele:
nu stiu pe care balta sau apa publica din vestul Romaniei poti sa-ti bati recordul personal la crap sau somn,dar pe Livada ai cele mai mari sanse(in ultimii trei ani s-au prins 5 somni over 50 kg si mai mult de 20 crapi over 20,stiuca cea mai mare cam la 9 kg),lucrul acesta ar trebui sa insemne ceva mai ales pentru pescarii C&R.
@ariann
e optiunea ta sa fii membrul unei asociatii,doar trebuie sa analizezi diferentele si sa alegi.
Cum spunea si Roberto taxa de 25 lei/zi este valabila doar pt. membrii AVPS Livada,poti retine caras,crap intre1-3kg,somn si stiuca intre 1-5 kg,max 5 kg/zi in taxa de 25 lei.
Tot pentru cei 25 lei ai toalete ecologice(4 buc), pubele de gunoi,suc si bere rece,iar din vara si doua dusuri,casute de inchiriat etc.
Acum tu ai optiunea de a compara ofertele si ramane sa alegi ce ti se potriveste mai bine.Succes.
Hmmm...AM inteles ca aveti si salau pe balta?Salaul se poate retine?ce criteriu aveti la salau?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Adriann Joi Mar 18, 2010 4:14 pm

D-le Dinu!
Taxa de spinning pentru un pescar neafiliat la Avps Livada cat costa?
Se poate retine pesti in aceasta taxa?
Multumesc!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Joi Mar 18, 2010 4:18 pm

@ariann
este salau mult dar anul acesta este interzisa retinerea salaului,am sa-ti spun pe scurt si de ce;
anul trecut s-a populat lacul cu 1000 kg puiet de o vara(180 gr/buc),in toamna avea media 650 gr si am avut mari probleme cu unii care nu respectau dimensiunea minima de 1 kg.
Cel mai mare salau prins pe Livada este pe la 4 kg.

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  dinu profesoru Joi Mar 18, 2010 4:20 pm

@ariann
tarife si conditii pentru lacul Livada pe www.laclivada.ro

dinu profesoru

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Ocupatia : administrator
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 8 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum