Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AVPS Livada

+24
george or
MIHNEA FLORIN
mihai
pescarus
Harangus Marius
Ovi_1919
Admin
marius
Musti
dinu profesoru
tIbI_iosIA
roberto
davidco_m
alex_24ARN
sztufi
Nagy Victor
Tibi-CPO
Adriann
zsolty
yulyan33
Hanumanfish
Ssebastian
crisulnegru
Ionut Erdeli
28 participanți

Pagina 10 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  yulyan33 Lun Mar 14, 2011 3:54 pm

Crinel a scris:bun bun, pot pescui linistiti, dar fara sa plateasca taxa pe tronsoanele respective care trebuie sa o plateasca inclusiv membrii aquacrisus ? ca cica TOATA lumea trebuie sa plateasca pentru tronsoanele pe care vrea sa pescuiasca
Togor ia jucat pe degete pe cei de la AJVPS. Are contracte de custodie pentru arii protejate, asa cum zice. El nu ia taxe pentru zonele de pescuit, ci ia taxe pentru acces in arii protejate. ANPA nu are ce sa ii faca, contractele de custodie pentru ariile protejate fiind incheiate cu ministerul mediului. Pe chitanta nu scrie contravaloare taxa pescuit ci contravaloare taxa acces arie protejata.
Referitor la reciprocitate cu AVPS Livada, membrii Livada o sa plateasca cat platesc si membrii Aqua
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  crisulnegru Mar Mar 15, 2011 4:49 pm

yulyan33 a scris:
Crinel a scris:bun bun, pot pescui linistiti, dar fara sa plateasca taxa pe tronsoanele respective care trebuie sa o plateasca inclusiv membrii aquacrisus ? ca cica TOATA lumea trebuie sa plateasca pentru tronsoanele pe care vrea sa pescuiasca
Togor ia jucat pe degete pe cei de la AJVPS. Are contracte de custodie pentru arii protejate, asa cum zice. El nu ia taxe pentru zonele de pescuit, ci ia taxe pentru acces in arii protejate. ANPA nu are ce sa ii faca, contractele de custodie pentru ariile protejate fiind incheiate cu ministerul mediului. Pe chitanta nu scrie contravaloare taxa pescuit ci contravaloare taxa acces arie protejata.
Referitor la reciprocitate cu AVPS Livada, membrii Livada o sa plateasca cat platesc si membrii Aqua

...numai ca neprimind nici o autorizatie Livada nu va putea elibera permisele ANPA ! In sesiunea a doua de atribuiri de ape Bihorul nu figureaza cu nici o apa(vezi tabelul publicat de anpa) asa ca sunt slabe sperante sa mai obtina ceva,eventual in jud. Arad poate...

crisulnegru

Numarul mesajelor : 30
Localizare : cele trei crisuri
Ocupatia : "nas" de pesti
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  george or Mar Mar 15, 2011 5:24 pm

Am intrebat la Aqua daca exista reciprocitatea intre avps livada si ei ..deocamdata e doar la faza de vorbe ..inca nu exista nimic concret ..semnat(desi cei de la Livada le-au spus unor membrii ca exista reciprocitate).
Referitor la permisele anpa ..in caz ca avps livada nu le va putea elibera ..cred ca ele vor putea fi achizitionate de la aqua crisius..in plus cei de la avps livada vor plati si ei taxa pe arii exact ca si cum ar fi membrii.
george or
george or

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  orion Joi Mar 24, 2011 9:13 am

Protocolul dintre AquaCrisius si Livada a fost semnat:

http://www.aquacrisius.ro/index.php/evenimente/124-comunicat-membri-aps-aqua-crisius

http://www.laclivada.ro/forum/cluburi-si-asociatii/avps-livada/page-3#p140

Si in plus, membrii ambelor asociatii pot sa pescuiasca contra unui tarif de 0 lei pe an (ZERO LEI) pe canalele si raurile castigate de AJVPS Bihor!!!

http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&id=1&id_submeniu=33
orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Joi Mar 31, 2011 10:58 pm

Noul regulament si tarife de pe lacul LIVADA

Tarife de pescuit 2010

A.SISTEM C&R
1.PACHET O ZI(24H):50RON/PERS
2.PACHET 3 ZILE(72H):100RON/PERS
3.PACHET 5 ZILE(120H):150RON/PERS
Se pescuieste cu doua bete/persoana a cate un carlig fiecare,echipamentul si regulile conform celor pretinse in campionatul national(plumb pierdut,minciog ecologic,saltea,spray etc) plus obligatoriu cantar cu scala mai mare de 22 kg.
La inceperea partidei se poate opta pentru bat in plus,tarif 10ron/bat/zi dar nu mai mult de 4 bete/pers,in timpul partidei nu se poate achita sau renunta la batul in plus(un pachet de trei zile va costa 130ron/pers pescuit cu trei bete).
Navomodelele sun STRICT INTERZISE pe acumularea Livada,se poate nadi din barca dar este STRICT INTERZIS plantatul monturilor.
4.Casute lemn:40 ron/zi/1-2 pers
80 ron/zi/3-4 pers
B. PESCUIT SPORTIV CU RETINEREA PESTELUI
1.Taxa pe zi-lumina,de la rasarit la apus:
-25 ron,pentru membrii AVPS Livada
-50 ron,pentru altii decat membrii AVPS Livada
2.Taxa pe o zi (24h):100ron/pers(retinere 5kg peste)
3.Pachet 3 zile(72h):250ron/pers(retinere 15kg peste)
Cantitatea totala de peste care se poate retine/zi lumina este 5kg/zi/pers,dimensiunile minime fiind 1kg iar maxime 3kg la toate speciile de peste(crap,stiuca,somn),salaul si bibanul NU se pot retine.La caras nu sunt restrictii de dimensiune dar se calculeaza la cantitatea totala retinuta.
Se pescuieste cu doua bete cu maxim doua carlige fiecare,se poate opta pentru bat in plus la tariful de 10ron/zi/persoana dar nu mai mult de 3 bete/pers.
C.Pescuitul la rapitor din barca
tarif 50ron/zi/pers
se poate retine un peste cu dimensiunea maxima de 3kg(minim 1 kg)
Este permis pescuitul la rapitor din barca in perioda 1 martie-28 martie 2010 si 15 oct-20 noiembrie 2010.


Regulament de ordine 2010
1.Pescuitul sportiv pe acumularea Livada este permis doar cu respectarea prezentului regulament precum si a tarifelor si conditiilor precizate,iar toti pescarii vor semna personal de luare la cunostinta si acceptare a termenilor si conditiilor(doar cei care sunt de acord)
2.SUNT STRICT INTERZISE:
-Parcarea masinilor in alt loc decat cel marcat si indicat de paznic.
-Pescuitul cu un numar mai mare de carlige decat cel precizat in sectiunea Tarife si Conditii.
-Manifestarile zgomotoase(muzica la maxim,tipete etc)si orice activitate care poate deranja ceilalti pescari.
-Retinerea unei cantitati de peste mai mari decat cea prevazuta in sectiunea Tarife si Conditii,sau de dimensiuni necorespunzatoare.
-distrugerea vegetatiei si aruncarea gunoaielor pe mal sau in apa.
-retinerea pestilor mai mari de 3 kg,pesti care vor fi eliberati in maxim 5 minute din momentul capturarii indiferent de stilul de pescuit.
-pescuitul la rapitor cu peste viu.
3.Nerespectarea prevederilor de la pct.2 atrage de la sine interzicerea dreptului de pescuit sportiv pe acumularea Livada din momentul constatarii abaterii.
4.Furtul sau tentativa de furt se pedepseste conform prevederilor legale,persoanele implicate vor fi retinute pana la sosirea politiei.
5.toate masinile pescarilor care au optat pt.un pachet ce contine cel putin o noapte de pescuit vor fi controlate cu 4 ore inainte de plecare.

l-am preluat de pe un alt site !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  _sanya Vin Apr 01, 2011 7:50 am

Victor pe calendarul meu scrie 2011 Very Happy nu cred ca e valabil anuntul in forma in care ai pus , in plus vezi ca intra si protocolul Livada-Aqua (lac Livada + colector + ac Taut) Smile

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Vin Apr 01, 2011 1:34 pm

din cite am auzit doar taxele s-au schimbat putin
in rest regulamentul pe balta a ramas acelas
legat de reciprocitate , ma abtin sa comentez

[quote=''dinu profesoru'']Moderator

posts 36



membrii AVPS Livada pot pescui de la rasarit la apus taxa fiind 25lei,retinere 5kg peste.Puteti pescui doua zile consecutiv,fara a pescui noaptea,taxa este 50lei,retinere 10 kg peste.
sau puteti opta pentru un pachet de 24h plus o zi lumina,taxa este 125lei,retinere 10kg peste.

6:53 pm
Martie 14, 2011[/quote]
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  _sanya Sam Apr 02, 2011 11:24 am

in orice caz e cam complicat Rolling Eyes

_sanya

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Tarcaia
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 21/10/2009

http://mulegyezes.blogspot.com/

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty NEDUMERIRE

Mesaj  GICA_69 Mar Aug 30, 2011 2:57 pm

Datorita faptului ca nu am primit nici o replica din parte domnului Dinu referitor la Taut am decis sa pun si aici mesajul meu .........poate poate
Raspunde cu citat
Editeaza/Sterge acest mesaj

LACUL TAUT

Mesaj GICA_69 la data de Dum Aug 21, 2011 10:07 am
In att domnului Dinu: din regulament............ Sunt interzise-Manifestarile zgomotoase (muzica la maxim,tipete etc) si orice activitate care poate deranja ceilalti pescari.
-Retinerea unei cantitati de peste mai mare decat cea prevazuta in sectiunea Tarife si Conditii sau de dimensiuni necorespunzatoare.
-Distrugerea vegetatiei si aruncarea gunoaielor pe mal sau in apa.


Am fost la o partida de pescuit de 36 de ore sau aproximativ............Domule Dinu daca nu sunteti la curent cu manifestarile de pe balta va invit sa mergeti inopinat intr-un wek pe lac sa va convingeti,manelele rasuna pe toata valea din masinile parcate pe digul barajului,se face baie cam pana pe la miezul noptii baie normala sau cu saritori si cu diferite accesorii spre ex.sarituri de pe dig cu tot cu bicicleta.
Despre curatenie si civilizatie ...........degeaba aduna pescarii gunoiul intr-o mare gramada ca,cosurile lipsesc cu desavarsire daca nimeni nu cara acel gunoi din gramada.
Pescari aduna gunoiul dar nu si cei ce vin la distractie care arunca peturi direct de pe digul barajului.
Apropo de pesti se prinde binisor carasei babusca la greu si cate un avatel,crapi sunt cu pete deci sunt bolnavi chiar si acum dupa atat timp de la populare deci procentul pe care il avansati referitor la mortalitate(postat pe un alt site) nu prea sta in picioare.
Am scris ca am stat aproximativ 36 de ore la pescuit deoarece in jurul orei 14/14 08 2011 a aparut o trupa de cefe late de la arad cu o super salupa rapida si au inceput tumbe pe lac ca si cum erau doar ei si era lacul lor.
Daca tot ne facem permise,platim taxe si respectam regulamentul,regulament ce este doar pentru prosti de pescari am rugamintea sa ne dati o replica. bounce bounce affraid
GICA_69
GICA_69

Numarul mesajelor : 34
Varsta : 55
Localizare : ARAD
Ocupatia : ADMINISTRATOR SC,
Data de inscriere : 11/02/2010

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  MIHNEA FLORIN Joi Ian 19, 2012 4:04 pm

GICA_69 a scris:Datorita faptului ca nu am primit nici o replica din parte domnului Dinu referitor la Taut am decis sa pun si aici mesajul meu .........poate poate
Raspunde cu citat
Editeaza/Sterge acest mesaj

LACUL TAUT

Mesaj GICA_69 la data de Dum Aug 21, 2011 10:07 am
In att domnului Dinu: din regulament............ Sunt interzise-Manifestarile zgomotoase (muzica la maxim,tipete etc) si orice activitate care poate deranja ceilalti pescari.
-Retinerea unei cantitati de peste mai mare decat cea prevazuta in sectiunea Tarife si Conditii sau de dimensiuni necorespunzatoare.
-Distrugerea vegetatiei si aruncarea gunoaielor pe mal sau in apa.


Am fost la o partida de pescuit de 36 de ore sau aproximativ............Domule Dinu daca nu sunteti la curent cu manifestarile de pe balta va invit sa mergeti inopinat intr-un wek pe lac sa va convingeti,manelele rasuna pe toata valea din masinile parcate pe digul barajului,se face baie cam pana pe la miezul noptii baie normala sau cu saritori si cu diferite accesorii spre ex.sarituri de pe dig cu tot cu bicicleta.
Despre curatenie si civilizatie ...........degeaba aduna pescarii gunoiul intr-o mare gramada ca,cosurile lipsesc cu desavarsire daca nimeni nu cara acel gunoi din gramada.
Pescari aduna gunoiul dar nu si cei ce vin la distractie care arunca peturi direct de pe digul barajului.
Apropo de pesti se prinde binisor carasei babusca la greu si cate un avatel,crapi sunt cu pete deci sunt bolnavi chiar si acum dupa atat timp de la populare deci procentul pe care il avansati referitor la mortalitate(postat pe un alt site) nu prea sta in picioare.
Am scris ca am stat aproximativ 36 de ore la pescuit deoarece in jurul orei 14/14 08 2011 a aparut o trupa de cefe late de la arad cu o super salupa rapida si au inceput tumbe pe lac ca si cum erau doar ei si era lacul lor.
Daca tot ne facem permise,platim taxe si respectam regulamentul,regulament ce este doar pentru prosti de pescari am rugamintea sa ne dati o replica. bounce bounce affraid


stai linistit ca la anu nu te mai deranjeaza cefele late cu jetsky....ca dupa cum poate stii mai bine ca mine, nu mai este apa in lac! Embarassed Embarassed
..pescarii aradeni multumesc pe aceasta cale d.lui DINU,respectiv APS.LIVADA!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Vin Ian 20, 2012 12:40 pm

eu nu mai inteleg nimic Shocked

in tara asta chiar nu se mai respecta nimic !? ,chiar nu mai sunt reguli pe care trebuie sa le respecte toata lumea !? Shocked scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  MIHNEA FLORIN Vin Ian 20, 2012 2:08 pm

MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Nagy Victor Vin Ian 20, 2012 6:39 pm

da, tara nimanui ! Sad Sad Sad

DEZGUSTATOR !!! Twisted Evil
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AVPS Livada - Pagina 10 Empty Re: AVPS Livada

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum